Podlej tym kaktusa, anturium i storczyka. Wystarczy jedna łyżeczka. Będą rosły jak diabli

Fusy z kawy, zamiast wyrzucać, możesz wykorzystać do wspomagania roślin. Dzięki nim szybko zauważysz, że anturium, storczyk czy dracena rosną o wiele bujniej i zdrowiej. Jak zrobić nawóz? Okazuje się, że to niesamowicie proste.

Wiele osób decyduje się na uprawę w doniczce w domu anturium, storczyka i draceny. Dzięki zapewnieniu im odpowiednich warunków i regularnemu podlewaniu zapewne pięknie rosną, ale warto też od czasu do czasu wspomóc rośliny w domu samodzielnie przygotowanym nawozem. Co najlepsze, na taki środek nie wydasz ani grosza, bo składa się z resztek, które zazwyczaj wyrzucamy do śmieci. Jak zrobić nawóz z fusów z kawy? Podpowiadamy.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak dbać o skrzydłokwiat? Wypróbuj ten domowy nawóz

Fusy z kawy jako nawóz. Podlej nimi anturium, storczyka, dracenę i... inne rośliny

Fusy z kawy sprawdzą się jako nawóz do wielu roślin, które pielęgnujemy zarówno w domu, jak i w ogrodzie. To między innymi anturium, kaktusy, storczyk, kroton, dracena, skrzydłokwiat, paproć, azalia, begonia, gardenia i wrzos. Taki produkt, który zazwyczaj ląduje w koszu na śmieci, nie dość, że dostarczy roślinom niezbędnych do rozwoju składników odżywczych, to na dodatek spulchni ziemię, dzięki czemu będzie ona wolniej wysychać. Fusy zawierają magnez, fosfor, azot i potas. Mają lekko kwaśne pH. Wykorzystaj te resztki z kawy, które nie zostały posłodzone ani zabarwione mlekiem.

Jak zrobić nawóz z fusów od kawy? Dwa najpopularniejsze sposoby

Istnieje kilka sposób wykorzystania fusów z kawy do roślin, jednak dwa cieszą się szczególną popularnością.

  1. Płyn do podlewania. Wsyp 2 łyżeczki fusów do kubka i zalej je wodą. Gdy napęcznieją, wymieszaj płyn i podlej rośliny. Działanie powtarzaj mniej więcej co 14 dni i w razie potrzeby zwiększaj proporcje.
  2. Sypanie do doniczki. Zmieszaj niewielką ilość fusów z wierzchnią warstwą ziemi w doniczce, a później podlej roślinę. Fusy będą stopniowo uwalniać składniki odżywcze, które wspomogą rozwój twoich okazów.
Więcej o: