Skąd biorą się ubrania w lumpeksie? Oto co się z nimi dzieje, zanim trafią na wieszak

Sklepy z używaną odzieżą mają wiele określeń, a także zwolenników. Ich idea, sprzedaży z drugiej ręki wciąż pozostaje żywa i ma się lepiej niż kiedykolwiek wcześniej. Ale skąd lumpeksy biorą używane ubrania? Wyjaśniamy.

Od "ciuchlandów, po "second-handy", aż po "lumpeksy". Wszelkiego rodzaje sklepy z odzieżą używaną sięga korzeniami do sklepów z ubraniami sprzedawanymi na wagę w zachodniej Europie, w latach 60. XX wieku. Atrakcyjna jest nie tylko cena, ale również możliwość kupna markowych i oryginalnych ubrań. W Polsce lata świetności tego typu sklepów przypadają pod koniec lat 90. Właśnie w tamtym czasie zwiększył się dostęp do zagranicznej odzieży, a lumpeksy wyrastały, jak przysłowiowe grzyby po deszczu. Dziś ich popularność wcale nie maleje. Pojawia się także wiele nowych rozwiązań w postaci lumpeksów online. Jeśli zastanawiasz się, skąd pochodzi asortyment, śpieszymy z odpowiedzią.

Zobacz wideo Barbara Kurdej-Szatan wydała kilka tysięcy na ubrania. Co kupiła?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Skąd lumpeksy biorą używane rzeczy? Oto ich główne pochodzenie

Wśród ubrań, znajdujących się w second-handzie często natrafiamy, na tzw. perełki. Zdarza się, nawet, że w nasze ręce wpadnie markowe ubrania z metką, w dodatku w okazyjnej cenie. Odwiedzając, lumpeksy warto mieć świadomość pochodzenia znajdującego się tam asortymentu. Odzież głównie sprowadzana jest z krajów zachodnich takich jak: Szwecja, Francja, Irlandia czy Niemcy. Jednak w przeważającej większości w second-handach znajdziemy ubrania z Wielkiej Brytanii. Odzież używana pozyskiwana jest:

  • podczas zbiórek charytatywnych,
  • podczas zbiórek bezpośrednich, czyli tzw. door-to-door, kiedy to worki z ubraniami odbierane są bezpośrednio z gospodarstw domowych.
  • poprzez sieć specjalnych kontenerów, które można spotkać także na ulicach polskich miast,
  • bezpośrednio u producentów ubrań (outlety, końcówki serii czy produkty, których nie udało się w danym sezonie sprzedać).

To właśnie w taki sposób trafiają w ręce przedsiębiorstw, które poddają je szczegółowej selekcji, pozwalającej posegregować odzież na towar wysokiej jakości oraz taki, który nada się jedynie na czyściwo. Następnie odsprzedają ubrania polskim hurtowniom oraz sklepom.

Czy odzież używana jest bezpieczna dla zdrowia? Używane ubrania są poddawane odkażaniu

Importowana odzież jest dezynfekowana, ale nie prana. Odkażanie odbywa się w specjalnych komorach, gdzie skutecznie eliminowane są wszelkie drobnoustroje. Również czynniki, które mogłyby przyczyniać się do problemów zdrowotnych. Więc mimo że taka odzież jest bezpieczna dla naszego zdrowia, to po zakupie warto ją wyprać przed założeniem. Wynika to przede wszystkim z obecności w tkaninach środków chemicznych, które używane są podczas dezynfekcji i mogą u osób o szczególnie wrażliwej skórze powodować dolegliwości dermatologiczne.

Więcej o: