Czym palić w ognisku? Wybór jest tylko jeden. Tak unikniesz sporego mandatu

Planujesz rozpalić ognisko w ogródku? Sprawdź, w jakich sytuacjach lepiej tego nie robić, gdyż złamanie przepisów może skutkować mandatem. Ograniczenia mają na celu zapewnić bezpieczeństwo nie tylko nam, ale również ludziom wokoło oraz naturze. Czy można więc spalać w nim liście?

Latem rozpalamy ogniska głównie w celach rozrywkowych, by miło spędzić czas z bliskimi i przy okazji upichcić coś pysznego. Jesienią jeszcze do niedawna w ten sposób pozbywaliśmy się nadprogramowych odpadów zielonych, takich jak skoszona trawa, liście i gałęzie. Czy dalej można tak robić? W jakich sytuacjach rozpalanie ogniska jest ograniczone zakazami, których złamanie może grozić mandatem?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Tajemniczy pożar na wrocławskim osiedlu. Drugi raz w tym roku płonął zabytkowy folwark

Jak bezpiecznie rozpalić ognisko? Pamiętaj o tych 7 zasadach

Rozpalenie ogniska w ogrodzie to z pozoru proste zdanie, jednak by cały proces był bezpieczny zarówno dla was, sąsiadów jak i ekosystemu, warto przestrzegać kilku zasad, które zminimalizują ryzyko pożaru. Przede wszystkim zacznij od wyboru oraz przygotowania odpowiedniego miejsca z dala od drzew. Opał obłóż kamieniami, a w pogotowiu trzymaj wystarczającą do ugaszenia ilość wodyWystrzegaj się palenia ogniska w wietrzny dzień oraz w wyjątkowo gorące dni, gdy wszystko dookoła usycha. Pamiętaj, że całego procesu powinna doglądać przynajmniej jedna trzeźwa osoba, a poza tym nigdy nie zostawiaj paleniska samemu sobie, nawet gdy tli się w nim odrobina ognia. Poczekaj, aż całkowicie wygaście.

Czym palić w ognisku? Lepiej nie wrzucaj do niego liści

O ile bez większych przeszkód można zorganizować ognisko w celach rekreacyjnych, z czego chętnie korzystamy zwłaszcza latem, tak już spalanie w nim śmieci jest nielegalne i grozi mandatem. W sytuacji, kiedy chcesz tylko coś upiec, czy miło spędzić czas, jako opału używaj jedynie odpowiednio przygotowanego drewna o wilgotności na poziomie 20-30 procent. Dzięki temu nie będzie wydzielało zbyt wiele dymu. Zdecydowanie zaś zrezygnuj z odpadów zielonych, które wytwarzają go naprawdę dużo, a przy tym zanieczyszczają powietrze. Tym bardziej że jest to nielegalne, a wedle art. 191 ustawy o odpadach, za takie działanie grozi mandat do 500 zł.

Planujesz ognisko? Sprawdź, gdzie nie możesz go rozpalić

Jak możemy przeczytać w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ochroni przeciwpożarowej, także kwestia miejsca na ognisko jest uregulowana prawnie. Nie możesz go rozpalić:

  • w miejscu, gdzie możliwe jest zapalenie się materiałów palnych,
  • w odległości mniejszej niż 100 m od granicy lasu,
  • w odległości mniejszej niż 10 m od miejsca występowania palnych płodów rolnym i omłotów,
  • w odległości mniejszej niż 4 m od granicy działki sąsiada. To samo tyczy się składowania materiałów palnych, czyli m.in. gałęzi, chrustu i innych pozostałości roślinnych.

Poza powyższym, ogniska nie można palić także w sytuacji, gdy towarzyszący mu dym przeszkadza sąsiadom. Ponadto musisz zadbać, by nie przedostawał się on na drogę, gdyż będzie ograniczał widoczność poruszającym się po niej kierowców, co w rezultacie może doprowadzić do wypadku.

Więcej o: