Badania naukowe wykazały, że picie kawy na pusty żołądek nie wpływa negatywnie na procesy trawienne. Nie musimy więc rezygnować z filiżanki parującego napoju o poranku, o ile oczywiście nie mamy ku temu wyraźnych przeciwwskazań zdrowotnych. Dowiedziono również, że umiarkowane spożycie kawy - według Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności jest to od 3 do 5 filiżanek dziennie - stymuluje procesy trawienne i pobudza ruchy jelit, chroniąc przed zaparciami.
Mając to na uwadze warto jednak podkreślić, że nasze organizmy różnią się od siebie, jeśli chodzi o reakcję na przyjmowane pokarmy i płyny. Jeśli więc chcemy mieć pewność, czy kawa w żaden sposób nie szkodzi naszemu organizmowi, powinniśmy udać się w tym celu do lekarza, który skieruje nas na odpowiednie badania.
Ale należy zaznaczyć, że wypita z samego rana kawa wpływa również na nasz układ hormonalny, a dokładniej - na wydzielanie się kortyzolu, tzw. hormonu stresu. Rano jego stężenie w organizmie jest najwyższe. Dlatego też zbyt długotrwałe dostarczanie go za pomocą kawy może źle wpłynąć na jego naturalną produkcję.
Niektórzy eksperci więc rekomendują, aby dostarczyć sobie kofeinę w postaci kawy dopiero 3 godziny po przebudzeniu. Mówiła o tym np. dietetyczka Sandra Ataniel. - Kortyzol wytwarza się w naszym organizmie trzy razy w ciągu dnia, między godzinami 8-9, 12-13 i 17-18 i dobrze byłoby, żebyśmy nie dawali wówczas swojemu organizmowi dodatkowej dawki kofeiny. Więc to są pory dnia, w których kawy raczej powinniśmy unikać - podkreśliła. Więcej na ten temat przeczytacie tu:
Niektórzy również zadają sobie pytanie, jak poranne picie kawy może wpłynąć na proces utraty wagi. Tutaj z całą mocą należy podkreślić, że kawa nie może być alternatywą dla pełnowartościowego posiłku lub nawet przekąski. Utrata wagi zaś to proces długotrwały, który powinien być rozłożony w czasie, odpowiednio dostosowany do naszej kondycji zdrowotnej i - przede wszystkim skonsultowany - z lekarzem lub dietetykiem.
Oczywiście rezygnując ze śniadania na rzecz kawy, uda nam się na chwilę oszukać organizm. Eksperci ostrzegają jednak, że na dłuższą metę sobie zaszkodzimy. Pomijanie posiłków bowiem sieje spustoszenie w naszym organizmie. Nie wspominając już o samej przemianie metabolicznej, ale kiedy zrezygnujemy z obiadu czy śniadania - wówczas chętniej podjadamy w międzyczasie słodkie i niezdrowe przekąski. Dlatego też tak ważne jest, aby pamiętać o zrównoważonym i zbilansowanym jadłospisie każdego dnia. Kawa natomiast może być po prostu dobrym dodatkiem do posiłku. W pewnym stopniu wypełnia żołądek więc może sprawić, że dzięki jej wypiciu zjemy nieco mniej.