Biały nalot na ziemi w doniczce to pleśń czy osad? Zanim zaczniesz działać, zwróć uwagę na 2 rzeczy

Biały nalot na ziemi w doniczce to częsty widok. To też równie częsty powód do zmartwień, szczególnie gdy zaczynamy się zastanawiać, jaka jest przyczyna jego powstawania. Jak odróżnić, czy to pleśń, czy niegroźny, choć nieestetyczny osad?

Biały nalot na ziemi w doniczce to częsty widok, jaki obserwują właściciele roślin. Przyczyny jego powstawania mogą być różne. Może to być osad z twardej wody, ale i pleśń. W zależności od tego, z czym masz od czynienia, możesz wybrać odpowiedni sposób działania. To dlatego tak ważne jest rozpoznanie źródła.

Więcej podobnych porad przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Roślina Pilea (pieniążek) - jak o nią dbać, by cieszyła oko?

Biały nalot na ziemi w doniczce. Jak rozpoznać, czy to pleśń?

Jak rozpoznać, czy biały nalot w doniczce to pleśń? Przyjrzyj się osadowi i zwróć uwagę na to, jak wygląda.

  • Biały lub żółtawy, twardy: to pozostałości po twardej wodzie zawierającej zbyt wiele soli wapnia. Osad wapienny to efekt podlewania niewłaściwą wodą, ale nie stanowi zagrożenia dla roślin, choć jego nadmiar może zmienić pH podłoża.
  • Biały, miękki i przypominający puszystą watę: to pleśń, a w rzeczywistości grzybnia powstała najczęściej na skutek zbyt intensywnego podlewania i zbyt dużej wilgotności podłoża w połączeniu z wysoką temperaturą w pomieszczeniu.

W przypadku osadu z twardej wody roślinę wystarczy przesadzić do nowego podłoża lub wymienić wierzchnią warstwę ziemi na świeżą. Problem pojawia się wtedy, gdy masz do czynienia z pleśnią. Co wtedy?

Jak zlikwidować pleśń w doniczce? Dodaj do wody i podlej roślinę, a zapomnisz o problemie

Nadmierna wilgotność podłoża, zbyt wysoka lub zbyt niska temperatura, mała ilość światła i brak odpowiedniego odpływu w doniczce lub nieprawidłowa cyrkulacja powietrza mogą powodować, że w ziemi z kwiatami zacznie rozwijać się pleśń. Może być ona niebezpieczna, szczególnie dla młodych lub osłabionych roślin, a brak szybkiej reakcji może sprawić, że w końcu zaatakuje korzenie. Jak zlikwidować pleśń w doniczce? Na początek zbierz wszystkie wykwity i spulchnij podłoże. Pozbądź się jak największej ilości ziemi, a najlepiej przesadź kwiaty do świeżej. Jeśli problem był poważny, dokładnie oczyść korzenie, uważając, by ich nie uszkodzić. Wymień doniczkę na taką z odpływem. Pamiętaj też, by umieścić jej w osłonce o rozmiar większej, by zapewnić właściwą cyrkulację powietrza.

Po oczyszczeniu podłoża lub przesadzeniu rośliny warto zastosować środki zapobiegawcze. Jednym z nich jest cynamon na pleśń w doniczce. Wystarczy, że wierzch doniczki posypiesz odrobiną przyprawy i wymieszasz. By uniknąć problemów, do odstanej wody dodawaj wodę utlenioną (w proporcji 1:10), taką miksturą możesz także co jakiś czas spryskiwać liście.

Więcej o: