W tym terminie łap za sekator i zetnij maliny. Za rok na gałęziach zabraknie miejsca na owoce

Maliny to owoce uwielbiane przez wielu z nas, dlatego chętnie uprawiane są w przydomowych ogrodach. Jednak aby obficie owocowały, warto zrobić przed zimą jedną rzecz. Podpowiadamy, jak pielęgnować maliny, aby gałązki uginały się od owoców.

Aby maliny obficie owocowały, przed zimą należy je przyciąć. Nie każdy jednak wie, w jakim terminie należy to zrobić. Sprawdź, kiedy ścinać maliny i w jaki sposób to zrobić, aby nie uszkodzić roślin.

Zobacz wideo Zwalczają gorączkę, biegunkę i są pyszne! Trwa sezon na maliny

Jak zadbać o maliny na jesień? Zrób na jesień jedną rzecz, a gałązki będą uginać się od owoców

Maliny nie są trudne w uprawie, ale jeśli chcesz, aby w kolejnym sezonie krzaczki obsypały się owocami, musisz pamiętać o ich przycięciu. Kiedy to robić? Otóż odpowiedź jest zależna od typu malin, jakie uprawiamy. Jeśli w ogrodzie hodujemy maliny letnie, które owocują w sezonie, należy je przyciąć krótko po zbiorach, czyli w okolicach sierpnia. Jeżeli jednak uprawiamy maliny jesienne, które kończą owocowanie w październiku, należy je przyciąć, kiedy zbierzemy ostatnie owoce. Wycinamy wszystkie pędy tuż nad ziemią za pomocą ostrego sekatora. Usuwamy także martwe i przesuszone gałązki, uważając, aby nie uszkodzić zdrowych pędów. Pamiętajmy, że zbyt późno wykonane cięcie sprawi, że roślina przemarznie, a w kolejnym roku nie wykształci owoców.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Czego nie lubią maliny? Przestrzegaj tych zasad, a wyhodujesz piękne krzaczki

Maliny najlepiej rosną na stanowiskach równych oddalonych od siebie o około 1,5 do 2 metrów. Zachowanie właściwej odległości da roślinom przestrzeń do wzrostu i rozwoju. Nie należy uprawiać malin na glebach podmokłych ani piaszczystych. Krzaki warto nawozić obornikiem lub nawozami mineralnymi zawierającymi potas i magnez. Maliny należy sadzić płytko. Korzenie powinny być przykryte najwyżej 2-centymetrową warstwą ziemi.

Więcej o: