Od dwóch lat pacjenci mają szansę skorzystać z programu Profilaktyka 40 PLUS. Choć miał dobiegać końca, zdecydowano się przedłużyć jego trwanie do końca czerwca 2024 r. Na czym polega wsparcie i kto może z niego skorzystać? Podpowiadamy.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Program Profilaktyka 40 PLUS działa od lipca 2021 r. Skierowany jest dla Polaków i Polek, którzy ukończyli 40 lat i w trosce o zdrowie chcą się przebadać. Bezpłatny program realizowany jest przez NFZ oraz Ministerstwo Zdrowia. Przed badaniem pacjent wypełnia internetowo ankietę, na podstawie której otrzymuje e-skierowanie, które znajdzie w Internetowym Koncie Pacjenta (IKP). Może to zrobić bezpośrednio na stronie internetowej IKP, dzwoniąc pod bezpłatny nr telefonu 989 (infolinia działa od 7 do 20), w aplikacji mojeIKP lub w przychodni POZ uczestniczącej w programie.
Oprócz wydłużenia trwania programu Profilaktyka 40 PLUS co końca czerwca przyszłego roku zdecydowano się na jeszcze jedną zmianę. Okazuje się, że teraz pacjenci mają możliwość wykonania badania po raz drugi. Mogą zrobić to rok po zrealizowaniu wcześniejszego e-skierowania.
W programie Profilaktyka 40 PLUS wyodrębniono trzy grupy badań: badania dla kobiet, badania dla mężczyzn i pakiet wspólny. To, jaki pakiet będzie przysługiwał, zależy od odpowiedzi na pytania zawarte w ankiecie.