Polki po 40-stce skorzystają z darmowych badań. W pakiecie dla kobiet jest ich aż 10

Program Profilaktyka 40 PLUS obejmuje trzy pakiety bezpłatnych badań. Skierowany jest do osób, które ukończyły 40. rok życia. Sprawdź, jak z niego skorzystać i jakie badania możesz wykonać. Okazuje się, że jest ich całkiem sporo.

Od dwóch lat pacjenci mają szansę skorzystać z programu Profilaktyka 40 PLUS. Choć miał dobiegać końca, zdecydowano się przedłużyć jego trwanie do końca czerwca 2024 r. Na czym polega wsparcie i kto może z niego skorzystać? Podpowiadamy.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Masz planowany pobyt w szpitalu? Nie zapomnij spakować tych rzeczy!

Jak zapisać się do programu 40 +? Istnieje kilka sposobów

Program Profilaktyka 40 PLUS działa od lipca 2021 r. Skierowany jest dla Polaków i Polek, którzy ukończyli 40 lat i w trosce o zdrowie chcą się przebadać. Bezpłatny program realizowany jest przez NFZ oraz Ministerstwo Zdrowia. Przed badaniem pacjent wypełnia internetowo ankietę, na podstawie której otrzymuje e-skierowanie, które znajdzie w Internetowym Koncie Pacjenta (IKP). Może to zrobić bezpośrednio na stronie internetowej IKP, dzwoniąc pod bezpłatny nr telefonu 989 (infolinia działa od 7 do 20), w aplikacji mojeIKP lub w przychodni POZ uczestniczącej w programie.

Zmiany w programie. Teraz pacjent może skorzystać z badania drugi raz

Oprócz wydłużenia trwania programu Profilaktyka 40 PLUS co końca czerwca przyszłego roku zdecydowano się na jeszcze jedną zmianę. Okazuje się, że teraz pacjenci mają możliwość wykonania badania po raz drugi. Mogą zrobić to rok po zrealizowaniu wcześniejszego e-skierowania.

Jakie badania obejmuje Profilaktyka 40+? Sprawdź poszczególne pakiety

W programie Profilaktyka 40 PLUS wyodrębniono trzy grupy badań: badania dla kobiet, badania dla mężczyzn i pakiet wspólny. To, jaki pakiet będzie przysługiwał, zależy od odpowiedzi na pytania zawarte w ankiecie.

  • Badania dla kobiet: morfologia krwi obwodowej, stężenie cholesterolu lub kontrolny profil lipidowy, stężenie glukozy, AlAT, AspAT, GGTP, poziom kreatyniny, badanie ogólne moczu, poziom kwasu moczowego, krew utajona w kale;
  • Badania dla mężczyzn: morfologia krwi obwodowej, stężenie cholesterolu lub kontrolny profil lipidowy, stężenie glukozy, AlAT, AspAT, GGTP, poziom kreatyniny, badanie ogólne moczu, poziom kwasu moczowego, krew utajona w kale, PSA ;
  • Pakiet wspólny: pomiar ciśnienia tętniczego, pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie, obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI).
Więcej o: