Po czym poznać prawdziwego kominiarza? Oszusta zdradzi jeden szczegół

Przeglądy kominiarskie powinny się odbywać przynajmniej raz w roku. Niestety jest to doskonały pretekst dla oszustów, którzy podszywają się pod kominiarzy i pukają do drzwi, żeby wyłudzić pieniądze. Jak odróżnić prawdziwego kominiarza od przebierańca?

Więcej podobnych treści znajdziesz na Gazeta.pl

Problem fałszywych komentarzy najczęściej dotyczy dużych bloków i osiedli. Przebierańcy chodzą od drzwi do drzwi i liczą na to, że za którymś razem uda im się wyłudzić gotówkę. Oszustwo "na kominiarza" powtarza się co roku i niestety ludzie wciąż się na nie nabierają, mimo ostrzeżeń Krajowej Izby Kominiarzy i Korporacji Kominiarzy Polskich.

Zobacz wideo Polacy tracą tysiące złotych przez oszustów. Co to jest phishing i jak się przed nim bronić? [TOPtech]

Czy kominiarze zbierają pieniądze? Nie daj się zwieść

Pierwsza czerwona lampka powinna ci się zapalić w momencie, gdy kominiarz oferuje kupno kalendarza. - Zadaniem kominiarzy jest wykonywanie usług kominiarskich. Kominiarze drukują własne kalendarze, które traktowane są przez nich jako swoiste wizytówki i są rozdawane bezpłatnie podczas wykonywania usług kominiarskich - powiedziała w rozmowie z wp.pl Elżbieta Frydel z biura Korporacji Kominiarzy Polskich w Opolu. W takim kalendarzu znajdują się dane kontaktowe do zakładu kominiarskiego wykonującego usługę. Jeśli takich danych na oferowanym kalendarzu nie ma albo rzekomy kominiarz chce za niego pieniądze, jest to oszustwo. Zamiast sprzedaży kalendarzy może też wyłudzać datki na różne wymyślone cele, np. charytatywne. - Prawdziwi kominiarze nie przychodzą do klientów handlować czymkolwiek - dodała Frydel.

Po czym poznać prawdziwego kominiarza? Poproś go o dokument

W przypadku bloków mieszkalnych administracja budynku zawsze wywiesza kartkę o planowanej wizycie kominiarzy. - Kominiarze lub zarządcy umieszczają na tablicy ogłoszeń informację o dacie wizyty kominiarza w mieszkaniach - wyjaśniła Elżbieta Frydel. Jeśli wpuścisz fałszywego kominiarza do środka, wykorzysta on to do rozejrzenia się po lokalu i może cię okraść. Prawdziwy kominiarz przeprowadza kontrolę w obecności lokatorów i nie chodzi sam po innych pomieszczeniach. Zwróć też uwagę na plakietkę. Członkowie Krajowej Izby Kominiarzy posiadają legitymację ze zdjęciem, numerem w rejestrze członków i hologramem. Rzeczywisty kominiarz nie będzie miał problemu, żeby ci ją pokazać.

Więcej o: