Ile wyniesie emerytura przy zarobkach 3000 zł brutto? Prognozy nie są optymistyczne

Wysokość obecnych emerytury, oraz tych, które będą wypłacane w przyszłości to temat, który wzbudza ogromne emocje. Zastanawiasz się, ile niegdyś będzie wynosiło twoje świadczenie, jeśli zarabiasz 3 tys. brutto? Z pomocą przyjdzie uproszczony kalkulator udostępniony przez ZUS.

Z pomocą nowego kalkulatora emerytalnego możesz samodzielnie obliczyć, ile w przybliżeniu będzie wynosiło twoje świadczenie przy obecnych zarobkach. Mowa o kwocie prognozowanej, przyznawanej po raz pierwszy i przy obecnych zasadach. Z tego powodu mogą korzystać z niej osoby, które świadczenia jeszcze nie pobierają. Oczywiście nie zapomnij, że nie jest on podstawą do rozliczeń w rozumienia prawa, a jedynie ma ci mniej więcej nakreślić, jaką prognozowaną emeryturę otrzymasz w przyszłości.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Czy należy podwyższyć wiek emerytalny czy może utrzymać obecny stan rzeczy? [SONDA]

Jak obliczana jest emerytura? W kalkulatorze pod uwagę brane są trzy czynniki

Wysokość emerytury obliczana jest na podstawie kwoty odłożonych składek na ubezpieczenie emerytalne podzielonej przez średnie dalsze trwanie życia, z czego te drugie są ogłaszane do 31 marca każdego roku. Oznacza to, że regularnie mogą się zmieniać. Wedle szacunków w 2023 roku kobieta, która przeszła na emeryturę w wieku 60 lat, będzie miała przed sobą 254,3 miesiące dalszego trwania życia, czyli ponad 21 lat. W kalkulatorze działa to tak, że ZUS dzieli podstawę obliczenia emerytury (tj. kwotę składek) przez średnie dalsze trwanie życia osób, które będą w tym samym wieku co my, gdy zdecydujemy się na nią przejść. By obliczyć wysokość świadczenia przy konkretnych zarobkach, ZUS bierze pod uwagę:

  • kapitał początkowy,
  • odkładane składki,
  • środki z subkonta OFE.

Ile może wynosić twoja emerytura przy zarobkach 3 tys. zł? Kwota zaskakuje

Tegoroczna waloryzacja emerytur była rekordowa. Seniorzy mogli liczyć nie tylko na podwyżkę procentową (14,8 proc.), ale i kwotową, co sprawiło, że każdy otrzymał minimum 250 zł brutto więcej. Od 1 marca 2023 roku minimalna emerytura wynosi 1588,44 zł brutto. Na jakie wypłaty możemy liczyć w przyszłości? Wedle uproszczonych i orientacyjnych wyliczeń kalkulatora, które przeprowadził portal kobieta.interia.pl, osoby, które obecnie zarabiają 3 tys. brutto (czyli mniej niż najniższa krajowa), nie mogą liczyć na wysokie świadczenie. Zakładając, że:

  • rozpoczęły pracę w wieku 25 lat, 
  • przeszły na emeryturę w 60. roku życia,
  • zrezygnowały z OFE,

przez 35 lat zebrały na koncie 245 952 zł. Oznacza to, że ich miesięczne świadczenie wyniesie zaledwie ok. 967 zł, czyli mniej, niż minimalne. Jeśli samodzielnie chcesz obliczyć, ile może wynosić twoja emerytura w przyszłości, musisz zalogować się na portalu PUE ZUS, wybrać zakładkę "ubezpieczony", a następnie "kalkulator emerytalny", przejść przez cały proces i wypełnić brakujące informacje, a na koniec otrzymasz podsumowanie.

Więcej o: