Goździki znajdują się w większości kuchni. Szczególnie gdy nadchodzi jesień i zima lubimy wrzucać je do ciepłej herbaty albo doprawić nimi potrawy czy ciasta. Są bardzo aromatyczne i od razu przywołują wspomnienie wylegiwania się na kanapie pod ciepłym kocykiem z kubkiem w dłoni. Okazuje się, że ich zastosowanie wykracza poza kwestie kulinarne. I nie mówimy tu o dekorowaniu pomarańczy.
Ze względu na swój aromat goździki mogą być wykorzystywane jako naturalny odświeżacz powietrza, jednak to tylko jedna z korzyści ich stosowania. Wiedzą o tym doskonale nasze babcie, które wbijały je w kostkę mydła i wkładały do szaf i szafek. Okazuje się, że ten patent sprawdza się doskonale w przypadku szkodników, które często zagrzewają miejsce w naszym domu.
Choćbyśmy nie wiadomo jak dobrze czyścili nasze cztery kąty, zawsze istnieje ryzyko, że te owady jakimś cudem dostaną się do środka. Bywa, że przez otwarte okno, choć częściej to sami sobie jesteśmy winni. Sprowadzić mola do domu to bowiem nic trudnego. Najczęściej przynosimy je z zakupami albo na ubraniach, po tym jak przebywaliśmy w miejscu, w którym się znajdują. Szybko znajdują sobie wygodne kątki i rozprzestrzeniają się po całym domu.
Mole spożywcze, czyli najczęściej mklika mącznego lub omacnicę spichrzankę możemy znaleźć w szafkach kuchennych czy spiżarniach. Ich obecność możemy stwierdzić, przeglądając mąki czy kasze, w których pojawiają się jaja, larwy, a także specyficzne nitki. Zaś mole ubraniowe to najczęściej osobniki mola włosienniczka. Są mniejsze od tych spożywczych i mają żółtawą barwę. Te możemy znaleźć w szafach z ubraniami. Jeśli zauważyliśmy, że na ciuchach w dużych ilościach pojawiają się dziurki, to znak, że żerują tam te owady.
By wypędzić zarówno mole spożywcze, jak i ubraniowe, musimy wszystko dokładnie wysprzątać, pamiętając o zakamarkach i szczelinach szaf i szuflad. W wielu przypadkach oznacza to także wyrzucenie opakowań z mąką czy ryżem. Dodatkowo warto zastosować patent babć z mydłem ponakłuwanym goździkami. Aromat goździków działa na mole drażniąco, podobnie jak skład chemiczny mydła. Wystarczy poukładać takie kostki w strategicznych miejscach, a mole wyprowadzą się z naszego domu.