Więcej historii niezwykłych kobiet na stronie Gazeta.pl
Olive Ann Oatman przyszła na świat w 1837 roku w Illinois jako jedno z siedmiorga dzieci pary mormonów. Jej ojciec z powodu wypadku musiał porzucić pracę rolnika i zdecydował, że jego rodzina przeniesie się do Nowego Meksyku - miał nadzieję, że tam będzie łatwiej zapewnić mu byt bliskim. Oatmanowie wyruszyli w drogę w 1850 roku wraz z innymi mormonami. W 1851 roku dotarli do Nowego Meksyku, ale stwierdzili, że pojadą dalej w stronę Kalifornii. Jak się później okazało, nie była to dobra decyzja.
W Maricopa Wells Oatmanowie wraz z innymi podróżującymi mormonami wkroczyli na obszar Indian. Część rodzin postanowiła tam zostać i się osiedlić. Oatmanowie postanowili jechać dalej, już prawdopodobnie sami. Mniej więcej 140 kilometrów na wschód od miasta Yuma, nad rzeką Gila River, rodzina spotkała grupę Indian (prawdopodobnie byli to członkowie plemienia Toto, zachodni Yavapai lub Tolkepayas). Autochtoni mieli nadzieję, że podróżni podzielą się z nimi swoimi zapasami żywności, chcieli dostać od nich nieco tytoniu i broń. Oatmanowie wiedzieli, że nie mogą tego zrobić, bo ich zapasy były już i tak bardzo skąpe. Indianie postanowili więc zdobyć siłą to, co było im potrzebne. Zamordowali rodziców i czwórkę dzieci, porwali trzynastoletnią wówczas Olive i jej siedmioletnią siostrę Mary Ann. Napastnicy myśleli, że nie żyje także piętnastoletni brat dziewczynek, Lorenzo. Ten jednak był jedynie ranny i udało mu się dotrzeć do osady, gdzie został opatrzony.
Olive i Mary Ann pracowały u Indian jako niewolnice. Ich zadaniem było m.in. noszenie drewna i wody. Rok później zostały sprzedane do plemienia Mohave. Tam trafiły do rodziny przywódcy, gdzie były dobrze traktowane. Otrzymały kawałek ziemi i zostały ubrane tak, jak reszta plemienia. Nie wiadomo, czy traktowano je jak część rodziny. Niektórzy są zdania, że czuły się niewolnicami, ale nie uciekły z powodu syndromu sztokholmskiego. Olive i Mary Ann zostały wytatuowane na brodzie i na ramionach. Tym sposobem miały takie tatuaże jak reszta członków plemienia (nie był to symbol niewolnictwa). Indianie uznawali te znaki za gwarant bezpieczeństwa w przejściu do życia po śmierci.
W 1855 roku, w czasie wielkiego głodu, zmarła Mary Ann. 28 lutego 1856 roku Olive odzyskała wolność. Jak to się stało? Po okolicy rozniosła się plotka, że w plemieniu Mohave żyje biała kobieta. Wtedy do wioski przybył indiański posłaniec z Fort Yuma i zażądał jej uwolnienia. Rozpoczęły się długie negocjacje, w końcu dziewczyna została uwolniona w zamian za koce i owoce. Przed Olive była dwudziestodniowa podróż do Fort Yuma. W drodze towarzyszyła jej Topeka - córka pary, która przygarnęła dziewczynę. To także argument przemawiający za tym, że Olive nie była traktowana jak niewolnica, a członek rodziny. W 1865 roku, w wieku 28 lat, Olive wyszła za mąż za hodowcę bydła, Johna Branta Fairchilda. Para nie miała swoich dzieci, adoptowała dziewczynkę. Olive chętnie angażowała się w działalność charytatywną, a swój tatuaż skrywała pod welonem. Prawdopodobniej cierpiała na zespół stresu pourazowego - dokuczały jej ciężkie bóle głowy i poważne stany depresyjne. W wieku 66 lat zmarła na atak serca.