Swoją zwyczajową nazwę astry zawdzięczają okresowi kwitnienia. Ich kwiaty można bowiem podziwiać na długo po dniem św. Michała, przypadającym 29 września. Michałki kwitną od wiosny aż do późnej jesieni, nawet do końca listopada, jeśli pogoda sprzyja. To jedna z najbardziej charakterystycznych jesiennych roślin. Kiedy sadzić kwiaty marcinki i jak o nie dbać?
Więcej podobnych porad ogrodowych znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Michałki można uprawiać zarówno w gruncie, jak i donicach oraz skrzynkach. Można je zadzie na rabatach, tworząc kompozycje z innymi jesiennymi roślinami jak wrzosy. Nie są problematyczne w uprawie i pielęgnacji, z tego względu aster krzaczasty czy aster nowobelgijski idealnie sprawdzą się w u osób początkujących lub takich, które nie mają zbyt wiele czasu na prace ogrodowe. Mimo to warto pamiętać o ich wymaganiach. Przede wszystkim astry bardzo źle znoszą niedostatek wody. Gubią wtedy dolne liście. Podlewaj je regularnie i umiarkowanie. W trakcie unikaj moczenia liści, a w okresie wegetacji nawoź mieszankami dla roślin kwitnących. Pod rabatami możesz zakopać skórki od banana, które pobudzą kwitnienie.
Astry doskonale poradzą sobie zimą, nie musisz więc przenosić bylin po zakończeniu kwitnienia. Mróz i śnieg im niestraszne, choć korzenie warto zabezpieczyć kopczykami. Co 3-4 lata konieczne może być przesadzenie ich w inne miejsce. Po przekwitnięciu w listopadzie przytnij marcinki przy ziemi, na wysokości ok. 2-3 cm, dzięki czemu wiosną pięknie odbiją.
Kiedy sadzić astry? Najdogodniejszą porą jest wiosna, od kwietnia do maja. Możesz je też sadzić jesienią, najlepiej do października, by zdążyły się zadomowić przed przekwitnięciem. Na obsadzenie wybierz miejsce dobrze nasłonecznione lub w lekkim półcieniu, a przy tym osłonięte od wiatru. Nie sadź ich zbyt ciasno. Odległość między poszczególnymi kwiatami zależy od ich rozmiarów. Te wysokie sadź co 80 cm, średniowysokie co 50 cm, z kolei niskie możesz sadzić co 20 cm.