Jesień to idealny czas na sadzenie aronii. Ale pamiętaj o zasadzie "1/3". Inaczej owoce będą cierpkie

Aronia czarnoowocowa w ostatnich latach zyskała na popularności. Jej owoce są źródłem wielu witamin, ale nie każdemu odpowiada ich smak. Są bardzo kwaśne, ale z powodzeniem można je wykorzystać do zrobienia przetworów. Kiedy najlepiej zasadzić roślinę, żeby odwdzięczyła się licznymi zbiorami?

Więcej podobnych treści znajdziesz na Gazeta.pl

Wiele osób decyduje się posadzić aronię w ogródku, bo to prawdziwa bomba wartościowych substancji odżywczych. Jej owoce zawierają witaminy takie jak P, PP, B2, B9, E, A i C. Są też bogate w potas, magnez oraz żelazo. Idealnie nadają się do zrobienia dżemów, soków czy nalewek. Roślina nie ma dużych wymagań, dlatego z jej uprawą poradzi sobie nawet początkujący ogrodnik.

Zobacz wideo Naturalne nawozy. Wykorzystaj skórkę banana, skorupki jajek i fusy po kawie i herbacie

Kiedy najlepiej sadzić aronię? Do wyboru masz dwa terminy

Aronię można sadzić do gruntu dwa razy w roku: wczesną wiosną (przełom marca i kwietnia) oraz późną jesienią (przełom października i listopada). Warto wybrać drugi termin, bo gleba jest wtedy bardziej wilgotna i krzew lepiej się ukorzeni. Roślina jest odporna na mróz, dlatego nie musisz się martwić, że przez późne sadzenie przemarznie. Najlepiej będzie rosła w słonecznym stanowisku. Posadzona w cieniu nie będzie owocować albo wyda plony słabej jakości. Gleba powinna być żyzna, próchnicza i lekko kwaśna, ale aronia poradzi sobie też w lżejszym, piaszczystym podłożu.

Kiedy i jak sadzić aronię? Pamiętaj o jednej rzeczy

Gdy zasadzisz krzew w ziemi, nasyp wokół niego warstwę kory albo trocin. Od razu po sadzeniu skróć pędy aronii o 1/3 długości. Dzięki temu lepiej się ukorzeni, spokojnie przetrwa zimę i w przyszłym roku odwdzięczy się okazałymi zbiorami. Owoce dojrzewają od połowy sierpnia do połowy września. W okresie wegetacyjnym trzeba regularnie podlewać roślinę, można ją też wspomóc nawozem. Na koniec marca i listopada można zastosować gnojówkę roślinną albo kompost. Dzięki temu aronia będzie się lepiej rozwijać.

Więcej o: