Nie tylko z programu 500 plus. Ci rodzice mogą dostać dodatkowe pieniądze na dziecko co miesiąc

Wraz z początkiem miesiąca nadeszły korzystne zmiany w Funduszu Alimentacyjnym. Mowa o zwiększeniu kryterium dochodowego, dzięki czemu skorzysta z niego więcej osób. Ile wynosi od 1 października 2023? Czy wysokość świadczenia również uległa zmianie?

Świadczenie z funduszu alimentacyjnego ma na celu wspierać osoby, które są uprawnione do otrzymywania alimentów, jednak z różnych powodów tak się nie dzieje. Dotyczy to sytuacji, kiedy płatnicy okazują się niewypłacalni, lub uchylają się od ich uiszczenia. Od 1 października 2023 roku w życie weszła korzystna zmiana, dzięki której więcej osób skorzysta. Na czym polega i kto może na nią liczyć?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Joanna Opozda znów uderza w alimenciarzy. Zauważa luki prawne

Fundusz alimentacyjny, a kryterium dochodowe. Ile wynosiło?

Świadczenia z funduszu alimentacyjnego przysługują w sytuacji, kiedy rodzina spełnia kryterium dochodowe. Ile wynosiło jeszcze do niedawna? Dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie mógł przekraczać 900 zł miesięcznie. W przypadku, gdy był on wyższy, kwotę alimentów pomniejszano w myśl zasady "złotówka za złotówkę". Ze względu na rosnące minimalne wynagrodzenie zdarzało się, że z tego powodu wsparcie z funduszu było pomniejszane, a niekiedy nawet wstrzymywane. Niedawno przepisy w końcu zostały nieco zmienione, a kryterium podwyższone. Ile wynosi?

Wyższe kryterium dochodowe od 1 października. Więcej osób skorzysta?

Od 1 października 2023 roku w życie weszła korzystna zmiana dla osób, które otrzymują pieniądze z funduszu alimentacyjnego. Mianowicie, zostało zmienione kryterium dochodowe. Jak możemy przeczytać w obwieszczeniu Ministra Rodziny i Polityki Społecznej, wzrosło ono z wcześniej wspomnianych 900 zł do 1209 zł netto. Co istotne, nie zmienia się jednak kwota świadczenia, gdyż w dalszym ciągu wynosi ono maksymalnie 500 zł na dziecko. Oprócz tego w razie przekroczenia kryterium dochodowego nadal zostanie ono pomniejszone. Jak podaje portal money.pl, zmiana może dotyczyć ok. 290 tys. rodziców, bo tyle osób nie płaci alimentów na swoje dzieci. W zeszłym roku dług alimentacyjny wynosił 13,9 mld złotych. Rekordzistą jest 45-letni ojciec z Wielkopolski, który jest winien swoim dzieciom ponad 867 tys. zł. 

Co zrobić, by otrzymać świadczenie z funduszu alimentacyjnego? Tyle wynosi obecny dług

Świadczenie z funduszu alimentacyjnego przysługuje osobie uprawnionej do alimentów od rodzica, który uchyla się od ich płacenia, a więc ich egzekucja jest bezskuteczna. By je otrzymać należy złożyć wniosek w urzędzie gminy bądź miasta. Od 1 sierpnia danego roku można to zrobić na miejscu, bądź od 1 lipca online przez portal Emp@tia. Okres świadczeniowy trwa od 1 października do 30 września. 

Więcej o: