Przypomina stokrotkę, a kwitnie nawet do końca listopada. Ta roślina nie boi się niskich temperatur

Złocień arktyczny to urocza i banalnie prosta w uprawie roślina, która z wyglądu przypomina nieco stokrotki. Ze względu na wysoką odporność na mróz, przy odpowiedniej pielęgnacji, będzie zachwycała nawet do końca listopada. Jak o nią dbać, by pięknie i długo kwitła?

Złocień arktyczny, nazywany także chryzantemą złocistą, to wieloletnia roślina, z której uprawą poradzi sobie nawet początkujący ogrodnik. Jest niezbyt wymagająca, a przy tym naprawdę ładnie, długo i obficie kwitnie. O czym warto pamiętać, by długo zachwycała?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak dbać o pelargonie? Przepisy na domowe nawozy

Zakwitnie nawet późną jesienią. Jak wygląda złocień arktyczny?

Złocień arktyczny może stanowić ciekawą ozdobę jesiennego ogrodu, zwłaszcza że kwitnie od września, nawet do końca listopada, czyli w okresie, gdy większość innych roślin już dawno przekwitła. Jego kępy sięgają do 40 cm wysokości, zaś kwiaty mają duże, jajowate płatki w białym kolorze oraz żółto-zielony środek. Z tego powodu niektórym na myśl przywodzą stokrotki bądź rumianek. Cała roślina wydziela charakterystyczny dla chryzantem zapach. Ponieważ szybko się rozrasta, warto zasadzić ja tam, gdzie nie zabraknie miejsca.

Jak pielęgnować złocień arktyczny? Roślina nie ma zbyt wielkich wymagań

Chryzantema złocista jest bardzo tolerancyjna na niekorzystne warunki, dlatego jej uprawa jest naprawdę łatwa. Preferuje piaszczyste, próchnicze i przepuszczalne gleby oraz słoneczne bądź lekko zacienione stanowisko. Dobrze, aby była osłonięta od wiatru. Co istotne, zdaje się być odporna na większość chorób, które atakują pozostałe odmiany chryzantem, w tym również na nicienie, dzięki czemu naprawdę nie musisz poświęcać jej zbyt wiele czasu, a i tak będzie piękną dekoracją.

Gdzie sadzić złocień arktyczny? Wybierz miejsce, w którym nic innego nie wyrośnie

Złocień przepięknie będzie się prezentował zarówno na skalniaku, półce skalnej, jak i łące. Ze względu na niewielkie wymagania zwykło się mówić, że urośnie niemal wszędzie, dlatego możesz zasadzić go w miejscach problematycznych, które błyskawicznie wypełni. Sprawdzi się również jako roślina doniczkowa. Dodatkowo jest odporny na niską temperaturę, a jedyne, czego nie lubi, to nadmierna wilgoć.

Więcej o: