To najgorsze miejsce w domu do przechowywania leków. Nigdy ich tam nie umieszczaj

Jeśli leki nie są odpowiednio przechowywane, mogą nie działać zgodnie z obietnicą. Narażenie ich na różne czynniki może zniszczyć leki na receptę, jak i te dostępne bez niej, czyniąc je mniej skutecznymi, a nawet toksycznymi. Wiele osób popełnia błąd, umieszczając je w jednym z pomieszczeń w domu.

Leki mogą zdziałać wiele dobrego, ale mogą także wyrządzić krzywdę, jeśli dostaną się w niepowołane ręce lub zostaną użyte w niewłaściwy sposób. Dotyczy to zarówno leków wydawanych na receptę, jak i tych dostępnych bez recepty. Bezpieczne przechowywanie w domu to jeden ze sposobów ochrony ich skuteczności jak i bezpieczeństwa.

Zobacz wideo Prezydent podpisał ustawę wprowadzającą bezpłatne leki. "Następuje poszerzenie o miliony osób w skali kraju"

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak prawidłowo przechowywać leki? Sugestie dotyczące umieszczania ich w domu i nie tylko

Miejsce przechowywania leku może mieć wpływ na jego działanie. Dowiedz się, jak prawidłowo przechowywać lek, aby zapobiec jego uszkodzeniu. Zadbaj o swój lek. Jeśli nie masz pewności, jak powinien być przechowywany, przeczytaj informacje dołączone do recepty lub porozmawiaj ze swoim farmaceutą. 

  • Trzymaj leki z dala od samochodu. Jednym z największych błędów jest zostawianie leków w zaparkowanym samochodzie, który w ciągu kilku minut może stać się niezwykle gorący lub chłodny w wewnątrz.
  • Latem wnętrze skrzynki pocztowej może osiągnąć ekstremalnie wysokie temperatury, z kolei zimą wyjątkowo niskie. Jeśli zamawiasz leki drogą wysyłkową, wybierz wysyłkę z dnia na dzień i, jeśli to możliwe, poproś o ich wysyłkę np. do biura.
  • Podczas podróży zawsze miej leki w bagażu podręcznym. Bagaż może się zgubić, a bagaże rejestrowane mogą znajdować się w wysokich lub niskich temperaturach.
  • W razie wątpliwości należy skontaktować się z farmaceutą.  Czasami widać oczywiste zmiany w pigułce takie jak: kolor, konsystencja lub kształt. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, skontaktuj się z farmaceutą.

Trzymasz leki w tym pomieszczeniu? Szkodzisz sobie bardziej niż myślisz. Jest ważny powód

Unikaj szafek łazienkowych, gdy szukasz miejsca, gdzie umieścić leki. Łazienki nie są dobrym miejscem do przechowywania leków ze względu na wysoką temperaturę i wilgotność. To właśnie ona może wpłynąć na stabilność leków, zwłaszcza tych w postaci tabletek czy kapsułek. Co więcej, może również powodować krystalizację niektórych substancji, z kolei wysokie temperatury do ich upłynniania lub wręcz do rozkładu składników aktywnych na części pierwsze. Lepszym wyborem będzie np. blat kuchenny lub szafka z dala od zasięgu dzieci, światła słonecznego i źródeł ciepła. Inną opcją jest szuflada w komodzie w sypialni, pod warunkiem że jest używana na co dzień, aby nie zapomnieć o tabletkach.

Więcej o: