Czy trzeba mieć pozwolenie na ławkę na cmentarzu? Sprawdź, zanim sprawisz sobie problemy

Ławeczka postawiona na cmentarzu przy grobie to praktyczne rozwiązanie, dzięki któremu możesz odpocząć i w spokoju oddać się zadumie nad zmarłym. Niestety, jej postawienie nie zawsze jest zgodne z prawem. Na co uważać, by nie narazić się na konsekwencje?

Wszystkich Świętych zbliża się wielkimi krokami. Z tego powodu wiele osób już zawczasu odwiedza cmentarze, by na spokojnie przeprowadzić porządki. Przy niektórych nagrobkach stoją ławki. Okazuje się jednak, że nie zawsze jest to legalne rozwiązanie.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Magda Stępień o procesie żałoby. "Nie mówiłam o tym publicznie. Codziennie wychodziłam z domu na cmentarz. Tam spędzałam większość dnia"

Czy można postawić ławkę przy grobie? Z tego rozwiązania korzysta coraz więcej osób

Ławeczka postawiona przy grobie zmarłego to praktyczne rozwiązanie, na które decydujemy się coraz chętniej i częściej. Znacznie ułatwia osobom starszym, czy z problemami zdrowotnymi wizyty na cmentarzu, w trakcie których w spokoju chcą oddać się zadumie i powspominać bliskiego, który odszedł. O ile jej postawienie zazwyczaj nie sprawia większych trudności technicznych, tak już kwestie prawne wręcz przeciwnie. Okazuje się, że samowola w stawianiu ławki nie zawsze jest tolerowana. Co trzeba zrobić, aby wszystko odbyło się legalnie i bez późniejszych problemów?

Chcesz postawić ławkę na cmentarzu? Sprawdź najpierw, czy możesz

Jeśli planujesz postawić na cmentarzu ławkę, w pierwszej kolejności zapoznaj się z regulaminem tego miejsca lub ogólnodostępnymi zasadami zagospodarowania otoczenia grobów znajdujących się na cmentarzach komunalnych konkretnego miasta. To właśnie tam znajdziesz wszystkie niezbędne informacje, nie tylko dotyczące postawienia ławki, ale również sadzenia roślin, czy remontów pomnika. 

Kto wydaje zgodę na postawienie ławki? Zgłoś się do zarządcy

O przejściach między nagrobkami decyduje zarządca cmentarza. Jeśli więc chcesz postawić ławkę, najlepiej zgłosić się do niego o zgodę. To samo dotyczy wszystkich innych zmian, których pragniesz dokonać nie na nagrobku, ale wokół niego. Mowa m.in. o remoncie pomnika, czy sadzeniu roślin, a przede wszystkim krzewów i drzew, które mogą potem znacznie utrudniać poruszanie się po alejkach. Jeśli więc chcesz postawić ławkę, najlepiej zgłosić się po pozwolenie do zarządcy. Niestosowanie się do zasad bądź braku zgody może skutkować przykrymi konsekwencjami, takimi jak jej usunięcie.

Więcej o: