Jak zwalczyć "czarcie kręgi"? Lepiej zrób to od razu. W przeciwnym razie za rok będzie ich więcej

"Czarci krąg" z grzybów na trawniku to zmora wielu ogrodników. Sprawdź, skąd się bierze i jak się go pozbyć. Okazuje się, że grzyby mogą rozrastać się latami, obejmując coraz większy obszar.

Jeśli masz ogród i trawnik, czasem po deszczu i kilku dniach możesz zauważyć, że wyrastają na nim charakterystyczne grzyby. Często znajdują się one w skupiskach i tworzą tzw. czarcie kręgi. Dlaczego się pojawiają i jak się ich pozbyć? Podpowiadamy.

Zobacz wideo Mądra Babcia pokazała, jak zrobić obłędny gulasz z grzybami. Zaniemówisz z zachwytu

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Co oznacza okrąg z grzybów? Niegdyś kojarzono go z magią

Niegdyś wierzono, że okręgi tworzone na trawniku przez grzyby mają związek z czarami. To właśnie stąd wzięła się nazwa "czarci krąg". Okazuje się jednak, że z magią nie ma to nic wspólnego. Okręgi powstają dlatego, że grzybnia pod trawnikiem rozrasta się koliście i stopniowo staje się jej coraz więcej. Może powiększać się nawet przez wiele lat, dopóki nie napotka jakiejś przeszkody, na przykład drzew lub budynków. Grzyby najczęściej wyrastają na zaniedbanych trawnikach, gdzie znajdują się resztki traw, czy kawałki gałęzi. 

Jak pozbyć się "czarcich kręgów"? Proste triki nie zawsze przynoszą efekty

Jeśli chcesz uniknąć pojawienia się grzybów na trawniku, przede wszystkim oczyszczaj trawę z roślinnych resztek, by nie zaczęły gnić i się rozkładać. Jeśli grzyby już się pojawiły, pielęgnuj trawnik, a po każdym koszeniu dokładnie usuwaj resztki trawy. Stare, leżące luzem źdźbła wygrab. Przeprowadź też wertykulację i aerację trawnika, co napowietrzy i rozluźni glebę. Istniejące grzyby możesz też usuwać nawozami azotowymi. W przypadku, gdy wszystkie inne metody zawodzą, a chcesz za wszelką cenę pozbyć się grzybów, nie pozostaje nic innego, jak usunięcie całej trawy i 30 cm warstwy ziemi, oraz późniejsze założenie trawnika od nowa.

Więcej o: