Z wyglądu przypomina porzeczkę, ale smakuje jak agrest. Krzew jest prosty w uprawie i odporny

Porzeczkoagrest to prosty w uprawie krzew, z którym poradzą sobie nawet początkujący ogrodnicy. Latem jego gałązki uginają się od pysznych i soczystych owocach. Jak o niego dbać, by zdrowo rósł i dawał obfite plony?

Porzeczkoagrest to krzew, który powstał z połączenia porzeczki czarnej i agrestu. Co najważniejsze, wyciągnął z nich wszystko, co najlepsze. Nie tylko obradza w pyszne owoce, ale również jest prosty w uprawie, nie ma zbyt wielkich wymagań i niestraszne są mu niekorzystne warunki atmosferyczne oraz liczne choroby. O czym należy pamiętać, by pięknie rósł i obficie owocował?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Wprowadź wiosnę do swojego domu. Hiacyntowy ogródek pięknie ozdobi każde wnętrze

Jak wygląda i smakuje porzeczkoagrest? Brak kolców znacznie ułatwia zbiory

Krzew porzeczkoagrestu może osiągnąć nawet 2 metry wysokości, ma nieduże liści i kwitnie w okolicach kwietnia. W przeciwieństwie do samej porzeczki nie wytwarza charakterystycznego zapachu oraz kolców, co znacznie ułatwia zbiór pysznych i soczystych owoców. Tym bardziej że pojawiają się one już w lipcu. Jak wyglądają i smakują? "Czarny agrest" przypomina duże, ciemnofiletowe porzeczki z delikatnie owłosioną skórką, jednak mimo to smakiem jest znacznie bardziej zbliżony do agrestu. 

Jak pielęgnować porzeczkoagrest? Nie zapomnij o przycinaniu

Krzew porzeczkoagrestu jest stosunkowo prosty w uprawie i nie wymaga skomplikowanych zabiegów, by obficie owocował. Po posadzeniu nie zapomnij obficie go podlać. Poza tym dobrze, aby gleba, w której rośnie, była lekko wilgotna, żyzna i próchnicza, a ponadto miała pH zbliżone do kwaśnego. Zadbaj też o regularne przycinanie krzewu. Pierwsze powinno odbyć się zaraz po posadzeniu, najlepiej na wiosnę. Obetnij wszystkie pędy i gałązki nad trzecim pąkiem od dołu, a już wkrótce pojawi się ich znacznie więcej. Kolejne cięcia należy przeprowadzić dopiero 3-4 lata później. Polegają one na usuwaniu słabych, zniszczonych i suchych pędów oraz gałązek, na których nie pojawią się już owoce. 

Dlaczego warto posadzić w ogrodzie "czarny agrest"? Owoce zachwycają smakiem, a krzew łatwą pielęgnacją

Owoce porzeczkoagrestu są nie tylko smaczne, ale również zdrowe. To bogate źródło witaminy A oraz C, soli mineralnych oraz mikro- i makroelementów. Można je jeść na surowo, prosto z krzaczka, lub wykorzystać do ciast, drożdżówek, czy domowych przetworów oraz trunków. Dlatego jeśli szukasz niebanalnego krzewu do ogrodu, który dodatkowo jest prosty w uprawie, odporny na mróz oraz choroby i hojnie obdaruje cię pysznymi plonami, warto pomyśleć o porzeczkoagreście.

Więcej o: