GIS ostrzega przed karaluchami, pluskwami i pleśnią. Możesz je znaleźć w tych przedmiotach

Jakiś czas temu Główny Inspektorat Sanitarny opublikował post na Facebooku, w którym doradził, by zachować ostrożność podczas kupowania niektórych przedmiotów z drugiej ręki. Może się bowiem okazać, że są siedliskiem pleśni, karaluchów i pluskiew. O czym mowa?

Kupowanie ubrań i przedmiotów z drugiej ręki jest dobrym sposobem na życie w duchu idei zero waste. Okazuje się jednak, że nie wszystkie rzeczy powinniśmy kupować bez najmniejszego zawahania. Jakiś czas temu Główny Inspektorat Sanitarny wydał w tej sprawie komunikat w poście na Facebooku. Na które przedmioty warto zwrócić uwagę?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Paulina Krupińska robi remont i sprzedaje meble

Zanim kupisz, zastanów się dwa razy i wszystko sprawdź. Może cię czekać przykra niespodzianka

Jeśli zdarza ci się kupować przedmioty z drugiej ręki, warto zapoznać się z informacją od Głównego Inspektoratu Sanitarnego, która została przekazana za pomocą Facebooka. 

Meble z drugiej ręki? To tani i ekologiczny sposób, żeby odnowić mieszkanie i znaleźć prawdziwe perełki. Niestety, czasami to też sposób na zaproszenie do domu niechcianych gości. Uważaj na pluskwy, karaluchy i pleśń

- napisano.

W załączonej do postu grafice zalecono, by jeszcze przed zakupem używanych mebli dokładnie sprawdzić wszystkie szczeliny w tapicerce, a także pęknięcia i łączenia drewnianych elementów. Zwróć też uwagę, czy mebel jest suchy. Jeśli nie, lepiej zaniechać jego kupna, gdyż to właśnie w wilgotnym środowisku najczęściej i najszybciej rozwija się pleśń.

Jak wyczyścić meble domowym sposobem? Wypróbuj te triki

Jeśli zdecydujesz się na zakup mebli z drugiej ręki, warto dokładnie je wyczyścić, zanim zaczniesz ich używać. Jak pozbyć się brudu i kurzu z mebli?

  • Ocet. Połącz płyn z wodą w proporcji 1:1, spryskaj meble i wytrzyj je dokładnie suchą, miękką ściereczką. Jeśli przeszkadza ci zapach octu, możesz dodać do płynu kilka kropli ulubionego olejku eterycznego.
  • Płyn do mycia naczyń. Zmieszaj go z wodą i delikatnie przetrzyj meble, by usunąć kurz i drobne zanieczyszczenia. Pamiętaj jednak, by nie szorować mebli szorstkimi przedmiotami.
  • Soda oczyszczona. Nanieś niewielką ilość na zwilżoną ściereczkę i pocieraj zabrudzenia. Na koniec przetrzyj meble do sucha czystą ściereczką.
Więcej o: