Dodaj do wody 3 składniki i wymieszaj. Z tego płynu do spryskiwaczy możesz korzystać cały rok

Jak zrobić sprawdzony i niezawodny płyn do spryskiwaczy, którego będziesz mogła używać przez cały rok? Okazuje się, że wbrew pozorom to łatwiejsze niż mogłoby się wydawać. Potrzebujesz jedynie kilku produktów, za które zapłacisz do kilkunastu złotych.

Porządny płyn do spryskiwaczy to obowiązkowe wyposażenie każdego kierowcy. Z jego pomocą zadbasz o czystość szyb, a co za tym idzie, również lepszą widoczność, bez której nietrudno o wypadek. Zarówno w sklepach, jak i na stacjach benzynowych bez problemu zaopatrzysz się w odpowiedni produkt. Jeśli jednak nie chcesz wydawać sporo pieniędzy, z sukcesem zrobisz go w domu.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Chodakowska "z zacieszem" myje szyby

Łatwy przepis na letni płyn do spryskiwaczy. Czego będziesz potrzebować?

Gotowe płyny do spryskiwaczy zazwyczaj dzieli się na dwa rodzaje, które różnią się między sobą nie tylko składem, ale i właściwościami. W cieplejsze miesiące, czyli głównie wiosną oraz latem wystarczy, że będziesz używała zwykłego płynu. Zrobisz go z 4 litrów wody destylowanej, która zapobiegnie powstawaniu zacieków, oraz niecałej łyżki płynu do naczyń. Teraz wystarczy, że dokładnie wymieszasz ze sobą oba produkty, a środek będzie gotowy do użycia. Sięgaj po niego jedynie w okresie, gdy temperatura na zewnątrz nie spada poniżej zera. 

Jak zrobić całoroczny płyn do spryskiwaczy? To prostsze niż ci się wydaje

Zimowy płyn do spryskiwaczy nie tylko zadba o nieskazitelną czystość szyb w samochodzie, ale również sprawi, że pozbędziesz się z nich ewentualnego lodu. Sam również nie będzie zamarzał. Dlaczego? Tajemnica tkwi w dodatkowym produkcie, który znajdziesz w jego składzie. Czego więc potrzebujesz, do zrobienia płynu do spryskiwaczy nadającego się do użytku przez cały rok? Przygotuj:

  • dużą miskę lub 5 l butelkę,
  • 4 l destylowanej lub demineralizowanej wody,
  • 1 łyżkę płynu do mycia naczyń,
  • 100 ml octu,
  • 250 ml alkoholu izopropylowego 70 proc.

Zrobienie całorocznego płynu do spryskiwaczy jest banalnie proste. Wystarczy, że do miski bądź butelki wlejesz wodę, dodasz do niej pozostałe składniki, dokładnie wymieszasz, a następnie przelejesz do zamykanych pojemników. Zrób to możliwie jak najszybciej, by alkohol nie wyparował. To właśnie dzięki niemu płyn nie będzie zamarzał, nawet gdy na zewnątrz temperatura spadnie poniżej zera.

Więcej o: