Czy można wyciąć tuje na cmentarzu? Potrzebny jest wniosek, ale lepiej się pospiesz

Tuje przy grobie na cmentarzu niebezpiecznie się rozrosły i grożą uszkodzeniem nagrobka? Okazuje się, że możesz coś z tym zrobić. Sprawdź, czy do wycięcia tui potrzebne jest zezwolenie i jak napisać wniosek o wycięcie drzew.

Już niedługo czeka nas Wszystkich Świętych i sprzątanie grobów bliskich przed tym ważnym wydarzeniem. Zdarza się, ze obok grobu znajdują się tuje, które są już uschnięte i nie prezentują się korzystnie, lub rozrosły się do ogromnych rozmiarów i mogą stanowić zagrożenie dla nagrobka. Warto wiedzieć, że tuja po osiągnięciu pewnych rozmiarów traktowana jest już jak drzewo. Czy można ją wyciąć?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Pojechał prosto na rondzie. Dosłownie. Wylądował w krzewach na wysepce

Czy do wycięcia tui potrzebne jest zezwolenie? Sprawdź, co mówią przepisy

Czasem może się zdarzyć, że tuje i drzewa przy grobach zbyt mocno się rozrosły lub pękł pień, co może być groźne. Jeśli istnieje podstawa, że krzew lub drzewo mogłyby uszkodzić grób, w wyjątkowych okolicznościach można je usunąć. Musi to jednak nastąpić za zgodą administracji cmentarza, a zgoda powinna być wyrażona na piśmie. Dotyczy to jednak konkretnych drzew:

  • obwód pnia na wysokości 5 cm od ziemi przekracza 80 cm — dotyczy to wierzb, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego i topoli;
  • obwód pnia na wysokości 5 cm od ziemi przekracza 65 cm — dotyczy to platanu klonolistnego, kasztanowca zwyczajnego i robinii akacjowej;
  • obwód pnia na wysokości 5 cm od ziemi przekracza 50 cm — dotyczy to pozostałych gatunków drzew.

Pod uwagę bierze się więc rodzaj drzewa i jego stan, a zarządca kieruje wniosek do Wydziału Ochrony Środowiska. Jeśli cmentarz jest zabytkowy lub drzewo ma ponad 10 lat, wymagana jest też zgoda wojewódzkiego konserwatora zabytków. Decyzję podejmuje specjalna komisja. Ocenia ona zagrożenie drzewa dla otoczenia oraz sprawdza, czy np. korzenie mogą zniszczyć grób. Po wydaniu decyzji tuje i inne drzewa mogą zostać usunięte od 15 października do końca lutego. Można wtedy skorzystać z usług specjalnej firmy.

Jak napisać wniosek o wycinkę drzew? Lepiej nie wycinaj jej samodzielnie

Wniosek o wycięcie drzewa możesz wypełnić samodzielnie. Znajdziesz go na stronie internetowej Biznes.gov.pl. Powinien zawierać imię i nazwisko, oznaczenie usytuowania grobu, mapkę, na której widoczne jest drzewo do usunięcia. Jeśli wpadniesz na pomysł, by wyciąć tuję samodzielnie, lepiej tego nie rób. Okazuje się, że bez zezwolenia otrzymasz grzywnę, która wynosi dwukrotność opłaty za usunięcie drzewa.

Więcej o: