ZUS wypłaca 255 zł do emerytury. Kto dostanie dodatek do rachunków za energię?

Choć nie każdy o tym wie, niektórzy seniorzy mogą zyskać nawet ponad 3 tys. rocznie. Wszystko za sprawą ryczałtu energetycznego, który ma ich wesprzeć w opłatach związanych ze zużyciem energii oraz codziennymi wydatkami. Jakie kryteria trzeba spełnić, by go otrzymać i ile dokładnie wynosi?

Ryczałt energetyczny to comiesięczny dodatek do emerytury i renty dla seniorów, jednak nie wszystkich. By go otrzymać, trzeba spełnić kryteria oraz złożyć wniosek wraz z wymaganymi załącznikami. Kto dokładnie może na niego liczyć i ile wynosi co miesiąc? Wyjaśniamy. 

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo 13 i 14 emerytura, czy waloryzacja - co lepsze dla seniorów?

Wyższa emerytura dla tych osób. Komu przysługuje ryczał energetyczny?

Dodatek do emerytury i renty w postaci ryczałtu energetycznego, ma na celu wesprzeć seniorów i pokryć część kosztów związanych z korzystaniem z energii elektrycznej, gazowej i cieplnej oraz tych związanych z życiem codziennym. Kto może na niego liczyć? Ryczałt energetyczny przysługuje:

  • kombatantom i innym osobom uprawnionym,
  • wdowom bądź wdowcom — emerytom i rencistom pozostałym po kombatantach i innych osobach uprawnionych,
  • żołnierzom zastępczej służby wojskowej przymusowo zatrudnionym w kopalniach węgla, kamieniołomach czy zakładach pozyskiwania rud uranowych i batalionach budowlanych,
  • wdowom po żołnierzach przymusowo zatrudnianych, które pobierają emeryturę bądź rentę.

Co trzeba zrobić, aby otrzymać dodatkowe pieniądze? Dołącz do wniosku te dokumenty

Ryczałt energetyczny nie jest przyznawany z urzędu. Oznacza to, że by otrzymać dodatek należy złożyć wniosek (druk ZUS-ERK) wraz z wymaganymi załącznikami. W przypadku kombatantów będzie to decyzja szefa Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, w której zostaną zawarte okresy działalności kombatanckiej lub represji, a jeśli chodzi o wdowy bądź wdowców — potwierdzenie uprawnień jako członka rodziny. Żołnierze zastępczej służby wojskowej powinni dołączyć zaświadczenie z Wojskowej komendy Uzupełnień wraz z okresem i rodzajem przymusowego zatrudnienia. Wdowy po tych osobach będą potrzebować zaświadczenia właściwego organu wojskowego.

Ile wynosi ryczał energetyczny? W tym roku jest to ponad 255 zł

Wniosek o przyznanie dodatku można złożyć w dowolnym momencie. Należy mieć na uwadze, że w przypadku pobierania więcej niż jednego świadczenia z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, wciąż przysługuje tylko jeden ryczałt energetyczny. Ile wynosi dodatek? Od 1 marca 2023 roku jest to 255,17 zł miesięcznie, czyli ponad 3062 zł w skali roku.

Więcej o: