Dodatek do emerytury po 60. roku życia w wysokości drugiej emerytury? Są tylko dwa warunki

Wiele osób pobierających emeryturę nie wie, że może ubiegać się o dodatki do świadczenia, które mogą poprawić ich sytuację finansową. Można zyskać wówczas niewielkie kwoty, ale również takie, które robią wrażenie. Okazuje się, że jeden taki dodatek może wynieść tyle, ile minimalna emerytura 2023.

Niektóre dodatki do emerytury mogą znacząco podreperować domowy budżet. Szczególnie jeśli bonusowe świadczenie wynosi prawie równowartość minimalnego świadczenia. Jednym z takich dodatków jest rodzicielskie świadczenie uzupełniające, o które emeryci mogą ubiegać się od 1 maraca 2019 roku. Komu przysługuje i ile tak naprawdę wynosi?

Zobacz wideo Justyna Steczkowska o emeryturze. Ma dokładny plan, co będzie robić, jak skończy 60 lat

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jakie warunki musisz spełnić, aby otrzymać rodzicielskie świadczenie uzupełniające? Należy się nie tylko mamom

Aby otrzymać rodzicielskie świadczenie uzupełniające, trzeba tak naprawdę spełnić dwa główne warunki. Wychować co najmniej czworo dzieci oraz złożyć do Zakładu Ubezpieczeń społecznych odpowiednie dokumenty. To dodatek do emerytury, który przysługuje nie tylko matkom, które wychowały co najmniej czwórkę dzieci. Należy się także ojcom, którzy wychowywali pociechy, ponieważ ich matka zmarła lub je porzuciła. Warto jednak pamiętać, że świadczenie przysługuje, jeśli są to dzieci własne, współmałżonka, przysposobione lub przyjęte na wychowanie w ramach rodziny zastępczej. Wyjątek stanowi rodzina zastępcza zawodowa.

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające. Kwota może wynieść tyle, ile najniższa emerytura 2023

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające dedykowane jest osobom, które nie pobierają emerytury lub renty, lecz mają osiągnięty wiek emerytalny. Wówczas na ich konta trafi kwota w wysokości najniższego obowiązującego świadczenia, które od 1 marca 2023 roku wynosi 1588,44 zł. Warto pamiętać, że jest to suma, która co roku podlega waloryzacji. Co jednak z osobami, które otrzymują emeryturę lub rentę, lecz wysokość świadczenia nie przekracza najniższej obowiązującej emerytury? Wówczas rodzicielskie świadczenie uzupełniające dopełni kwotę do wysokości minimalnej emerytury. Dodatek wypłacany jest co miesiąc przez ZUS.

Więcej o: