Urodzeni między 1948, a 1969 rokiem bez tego wpisu mogą zapomnieć o emeryturze. ZUS nie przyjmie wniosku

Niektórzy mogą nawet nie zdawać sobie sprawy z tego, że przysługuje im wcześniejsza emerytura. Szybsze wypłacanie świadczenia jest możliwe, jeśli dana osoba spełnia wymagane warunki i może potwierdzić swoje uprawnienia ważnym dokumentem. Bez niego wcześniejsza emerytura nie zostanie przyznana.

Żeby otrzymać emeryturę, należy spełnić odpowiednie warunki, a świadczenie będzie wypłacane co miesiąc i dożywotnio. Warto jednak wiedzieć, że niektóre osoby mogą zacząć ubiegać się o emeryturę znacznie wcześniej niż inni. Wszystko za sprawą dodatkowych uprawnień, które wynikają z charakteru wykonywanej pracy. Komu przysługuje możliwość wcześniejszego pobierania świadczenia

Zobacz wideo Justyna Steczkowska o emeryturze. Ma dokładny plan, co będzie robić, jak skończy 60 lat

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Wcześniejsza emerytura tylko dla wybranych osób. Jeśli spełniasz warunki, otrzymasz świadczenie

Wcześniejsza emerytura przysługuje osobom, które urodziły się w latach od 1949 do 1968 roku i pracowały w szczególnych warunkach oraz o szczególnym charakterze. Jak przeczytamy na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, jeśli na dzień 31 grudnia 2008 roku spełniają kilka warunków, mogą otrzymać świadczenie szybciej niż inni. Przede wszystkim muszą mieć skończony wiek emerytalny, który jest zależny nie tylko od płci, lecz także od rodzaju pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Niezbędne jest również wykazanie okresów składkowych i nieskładkowych (20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn). Nie można być członkiem otwartego funduszu emerytalnego (OFE) lub trzeba zrzec się zebranej na koncie kwoty. Należy udowodnić również wymagany staż pracy.

Nie masz tego dokumentu? Możesz nie otrzymać wcześniejszej emerytury 

Warto jednak pamiętać, że nawet spełnienie powyższych warunków nie gwarantuje otrzymania wcześniejszej emerytury. Trzeba również złożyć wniosek wraz z odpowiednią dokumentacją. Wśród niej musi znaleźć się dokument, który potwierdzi wymagany staż pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze. Poza odpowiednią dokumentacją trzeba też dotrzymać terminów, by załapać się na wcześniejsze pobieranie świadczenia. Jak wskazuje ZUS, wniosek należy zgłosić najpóźniej dzień przed datą ukończenia 60 lat w przypadku kobiet oraz 65 lat w przypadku mężczyzn.

Więcej o: