Seniorzy z tych roczników dostaną z ZUS 5540 zł co miesiąc! Nie trzeba składać wniosku

Poza 13. i 14. emeryturą seniorzy mogą liczyć na jeszcze jeden dodatek, który wynosi 5540 zł. Co więcej, pieniądze wypłacane są dożywotnio i z urzędu, tak więc nie jest potrzebny żaden wniosek. Gdzie jest haczyk? By go otrzymać, trzeba spełnić kryterium wieku. Wbrew pozorom nie jest to takie łatwe.

Emerytura honorowa to comiesięczne świadczenie, które przyznawane jest automatycznie i wypłacane co miesiąc. Obecnie wynosi 5540,25 zł brutto. Wrażenie robi nie tylko kwota, ale również warunki, które należy spełnić, by je otrzymać. Wszystko dlatego, że dodatkowe świadczenie przeznaczone jest dla seniorów, którzy ukończą 100 lat.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo 13 i 14 emerytura, czy waloryzacja - co lepsze dla seniorów?

Na czym polega świadczenie honorowe? Dodatkowe pieniądze co miesiąc i dożywotnio dla tych seniorów

Na świadczenie honorowe mogą liczyć seniorzy, którzy spełnią kryterium wieku. Dodatek przysługuje osobom powyżej 100. roku życia. W 2023 roku otrzymają go więc osoby urodzone w 1923 roku i przed nim. To jedyny warunek, który decyduje o jego przyznaniu. Pod uwagę nie jest brana wysokość pobieranej emerytury, czy inne wymagania. Co więcej, by go otrzymać nie trzeba składać żadnego wniosku, gdyż przyznawany jest automatycznie zaraz po setnych urodzinach. Co więcej, wypłacany będzie co miesiąc i dożywotnio.

Ile wynosi świadczenie honorowe? Pamiętaj, że nie podlega waloryzacji

Od 1 marca 2023 roku świadczenie honorowe wynosi dokładnie 5540,25 zł brutto. Jak oblicza się jego wysokość? Jest to równowartość 100 procent kwoty przeciętnego wynagrodzenia pomniejszonego o składki na ubezpieczenie społeczne. Choć zmienia się ona wraz z początkiem marca, w przeciwieństwie do emerytury, czy innych dodatków, nie podlega waloryzacji. Oznacza to, że jeśli świadczenie zostało ci przyznane w danej wysokości, to nawet jeśli w kolejnych latach będzie wyższe, w twoim przypadku się nie zmieni.

Ile osób pobiera świadczenie honorowe? Większość stanowią kobiety

W 2022 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacał świadczenie honorowe dla 2,6 tysiąca osób, z czego 2,2 tysiąca stanowiły kobiety. Dokładniejsze dane dostępne są jedynie za 2018 rok. Z opublikowanych za ten okres statystyk możemy wyczytać, że w cztery lata temu średni wiek osób, które pobierały świadczenie wynosił 102,25 roku. Rekordzistami byli 112-letnia kobieta oraz 111-letni mężczyzna.

Więcej o: