Ewa Ewart przez rok towarzyszyła Magdzie chorej na raka piersi. "Ten film powinien zobaczyć każdy"

Większość kobiet po usłyszeniu diagnozy "rak piersi" myśli o najgorszym. Magdalena Atkins też tak miała. Jednak podjęła walkę z tym podstępnym przeciwnikiem i przez cały ten okres towarzyszyła jej dziennikarka i dokumentalistka Ewa Ewart. Niedawno wyszedł ich film "Bez retuszu".

Więcej odcinków "Mamy czas" znajdziecie na Gazeta.pl

Październik to miesiąc świadomości raka piersi. Statystyki są przerażające. W Polsce codziennie 50 kobiet słyszy diagnozę "nowotwór". Większości wydaje się, że rak ich nie dotyczy. Często zapominamy o profilaktycznych badaniach, bo zawsze jest coś ważniejszego do zrobienia. Niestety ta choroba jest podstępna i każda z nas może na nią zachorować. Przekonała się o tym Magdalena Atkins - makijażystka i artystka. Magda ma syna, z którym nie potrafiła rozmawiać o tym, że ma raka piersi, dlatego zaczęła nagrywać dla niego wideopamiętnik i tak naprawdę od tego wszystko się zaczęło. Później spotkała się z Ewą Ewart i zapytała ją, czy zrobią wspólnie film. - Nie miałam pojęcia, jak zrobić taki film, ale wiedziałam, jakie będzie zakończenie - mówi nam Ewa Ewart w programie "Mamy czas". Zobaczcie najnowszy odcinek naszego programu. 

Zobacz wideo Ewa Ewart nakręciła film o Magdzie chorującej na raka piersi. Po premierze jeden z lekarzy powiedział coś, czego się nie spodziewała

Poruszający film "Bez retuszu" Ewy Ewart i Magdaleny Atkins docenili lekarze

Film "Bez retuszu" miał swoją premierę 28 września w warszawskim kinie "Wisła". Widzimy w nim Magdę, główną bohaterkę, która postanowiła pokazać najtrudniejsze z momentów swojego życia, czyli walki o zdrowie z przeciwnikiem, jakim jest rak piersi. Przez większość produkcji Magda nagrywa sama, dzięki czemu widz ma poczucie, że jest obok niej - wchodzi do jej świata. Poza tym kamera towarzyszy Magdzie w takich etapach choroby jak wizyty u lekarza czy ostatecznie podczas operacji. W najnowszym odcinku "Mamy czas" Ewa Ewart opowiada nam o całym procesie powstawania filmu, ale również o swoich emocjach, które towarzyszyły jej przez ten rok. Ewa zwraca uwagę również na to, z jakim odbiorem spotkał się film w środowisku lekarzy. 

Po pokazie rozmawiałam z jednym z lekarzy, który prowadził Magdę i wykonał jej operację - i to była jedna z cenniejszych refleksji, jaka mnie spotkała po tym filmie - bo powiedział, jak wiele wyniósł z tego filmu jako lekarz. Jemu to pokazało i uświadomiło, co tak naprawdę się dzieje w głowach pacjentek, które oni tylko przyjmują i skupiają się na guzie, na chorobie, na opcjach leczenia. Natomiast już nie ma czasu na tę całą otoczkę psychologiczną. Sam lekarz powiedział, że to jest film, który powinni przede wszystkim obejrzeć inni lekarze

- mówi nam Ewa Ewart - reżyserka filmu "Bez retuszu"

Całą rozmowę zobaczycie w pierwszej części programu. Z kolei tuż po wywiadzie z Ewą Ewart mamy dla was materiał, w którym Katarzyna Złotkowska pokazuje, jak pozbyć się drugie podbródka. 

Jak pozbyć się drugie podbródka? Nasza eksperta ma na to sposób 

Katarzyna Złotkowska (@zlotkowska.jogago) ma 48 lat i w dzisiejszym odcinku pokaże nam, jak za pomocą masażu pozbyć się drugie podbródka. Już na początku zwraca uwagę na to, co pogarsza sytuację - Zła postawa ciała, przykurczone barki i smartfonowa szyja - mówi. Zobaczcie trzy techniki masażu, które proponuje nam Kasia. 

Nowe odcinki "Mamy czas" w każdą niedzielę o godz. 10 na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: