Zasiłek z ZUS wzrośnie do 6450 zł? Tak deklarowała KO. To byłaby pierwsza podwyżka od lat

Wiele osób może liczyć na różne świadczenia i zasiłki, a okazuje się, że jeden z nich prawdopodobnie znacznie wzrośnie w przyszłym roku. Mowa o zasiłku pogrzebowym. Tak bowiem w swoim programie wyborczym deklarowała Koalicja Obywatelska.

Koalicja Obywatelska przed wyborami opublikowała "100 konkretów", czyli postulatów, które mają zostać wprowadzone w życie w pierwszych stu dniach ich rządów. Wśród tych założeń znalazło się również wiele związanych z polityką społeczną, a jedno z nich dotyczy zasiłku pogrzebowego, którego wysokość nie jest podwyższana od lat. Jeśli politycy spełnią ten postulat, świadczenie znacznie wzrośnie w stosunku do tego, ile wynosi obecnie.

Zobacz wideo To Dawid Woliński będzie robił na emeryturze. "Może to nie być w miejscu tak ciepłym, jak bym chciał"

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Popularny zasiłek może wynieść więcej niż dotychczas. Jest plan na podwyżkę

Jeśli postulat dotyczący podwyższenia zasiłku pogrzebowego zostanie spełniony, już w lipcu 2024 roku będzie wynosił o wiele więcej niż dotychczas. Wszystko dlatego, że według założeń miałby oscylować w granicach 150% minimalnego wynagrodzenia, co dałoby około 6450 zł. Na ten moment zasiłek pogrzebowy wynosi 4000 zł. Jak podaje portal money.pl, jest to niewystarczająca kwota. Według szacunków Polskiej Izby Branży Pogrzebowej średni koszt zorganizowania pogrzebu to kwota w granicach 8 tys. zł. – Obecnie już co druga rodzina organizująca pochówek, ma problem z zebraniem wystarczającej kwoty na zrealizowanie godnego pochówku ich bliskich – mówi ekspert Robert Czyżak.

Komu przysługuje zasiłek pogrzebowy i w jakiej wysokości? ZUS wypłaci pieniądze w kilku przypadkach

ZUS, KRUS lub MSWiA wypłaci świadczenie każdemu, kto opłacił koszty związane z pogrzebem, nawet jeśli nie jest to osoba spokrewniona. Może to być gmina, pracodawca, a nawet dom pomocy społecznej. Trzeba jednak pamiętać, że zmarły musiał być ubezpieczony, by zasiłek został wypłacony. Do rodzin trafia w wysokości 4000 zł, a w przypadku pracodawcy lub gminy pokryje udokumentowane, poniesione koszty, lecz nie wyższe niż 4000 zł.

Więcej o: