Adwent to szczególny czas oczekiwania. Poznaj jego historię i symbole

Adwent jest szczególnym okresem w roku, poprzedzającym święta Bożego Narodzenia. W czasie adwentu panuje radosna atmosfera, która wynika ze wzmożonych przygotowań do świąt. Jak długo trwa adwent i jakie są jego symbole?

Co to jest adwent? Definicja może być odczytana dwojako

"Adwent": słowo to wywodzi się z łaciny (adventus) i oznacza "przyjście". Co to jest adwent? W tradycji chrześcijańskiej można spotkać dwa tłumaczenia. Pierwszym z nich jest czas oczekiwania na przyjście Jezusa na świat, poprzedzający coroczne święta Bożego Narodzenia. Drugie z kolei nawiązuje do ponownego przyjścia Chrystusa na ziemię, które nastąpi w dniu sądu ostatecznego. Adwent jest szczególnym okresem w kościele katolickim, co widoczne jest w wystroju świątyń i wyjątkowych obrzędach liturgicznych. 

Ile trwa adwent? 

Ile trwa adwent? Zgodnie z przyjętą tradycją, adwent obejmuje cztery niedziele poprzedzające dzień Bożego Narodzenia. W zależności od danego roku pierwsza niedziela adwentowa może wypaść pod koniec listopada lub na początku grudnia. Adwent jest czasem radosnego oczekiwania na narodziny Jezusa. Wiele osób robi sobie postanowienia na czas adwentu, podobnie jak w czasie Wielkiego Postu bądź w nowym roku. Jednym z najczęstszych postanowień na czas adwentu, jest przyłożenie większej uwagi do strefy duchowej i rezygnacja z niektórych przyjemności, typu słodycze czy telewizja. 

Czym jest adwent w kościele katolickim? 

O tym, czym jest adwent w kościele katolickim, już nieco wiemy. Warto jednak przyjrzeć się szczególnej symbolice, która uwidacznia się w tym czasie w czasie nabożeństw w świątyniach. Na czas adwentu, kapłani w kościele katolickim ubierają fioletowe szaty (wyjątkiem jest trzecia niedziela adwentu, kiedy szaty mają kolor różowy). W okresie adwentu odprawiane są specjalne nabożeństwa tj. roraty. Z uwagi, że odbywają się one o świcie, osoby w nich uczestniczące przynoszą ze sobą lampiony i świece, tzw. roratki, które są charakterystyczne tylko dla tego okresu w roku. 

Zobacz wideo Jak zrobić wieniec adwentowy?

Adwent w kościele: symboliczne świece

Kościół jest pełen symboli. Adwent w kościele to czas, kiedy są one szczególnie widoczne w wystroju kościołów. W okresie adwentu każdą świątynię zdobią cztery świece, nawiązujące do każdej z czterech niedzieli adwentu. Począwszy od pierwszej niedzieli adwentu, przez każdą kolejną zapalana jest następna świeca, aż do momentu, gdy zapłoną wszystkie cztery jednocześnie. Ma to miejsce w ostatnią niedzielę przed narodzinami Jezusa. Każda z czterech świecy adwentowych ma swój indywidualny charakter i symbolikę. 

  • pierwsza nazywana jest Świecą Nadziei lub Świecą Proroka
  • druga określana jest jako Świeca Pokoju lub Świeca Betlejem
  • trzecia to Świeca Radości lub Świeca Pasterzy
  • czwarta z kolei to Świeca Aniołów lub Świeca Miłości.

Kiedy zaczyna się adwent w 2023 r.? 

Kiedy zaczyna się adwent w 2023 r.? To pytanie pojawia się z pewnością często nie tylko w głowach osób wierzących, ale także wszystkich tych, którzy czekają na święta Bożego Narodzenia i uwielbiają atmosferę, jaka towarzyszy nam podczas przygotowań. W bieżącym, 2023 roku pierwsza niedziela adwentu przypada w dniu 3 grudnia. Adwent kończy się w momencie, gdy zasiądziemy z najbliższymi do wigilijnego stołu tj. 24 grudnia po zmroku.

Adwent — co to oznacza w naszych domach? 

W jaki sposób w naszych domach najczęściej czcimy adwent? Co to oznacza oprócz przygotowania duchowego do świąt? Adwent to czas wyjątkowy nie tylko w kościołach, ale także w naszych domach. Niezależnie od tego, czy jest się osobą wierzącą, czy nie podniosły nastrój przedświąteczny udziela się chyba każdemu. W tym czasie w każdej polskiej kuchni unosi się zapach aromatycznych pierniczków, które należy przygotować odpowiednio wcześniej przed świętami. Kolejną obowiązkową pozycją na liście, jest stworzenie klimatu świątecznego poprzez wyjątkowe ozdoby. Wiele osób dekoruje domy wieńcami adwentowymi, a niektórzy wykorzystują ten czas również do ubrania świątecznego drzewka i zawieszenia dekoracji i światełek na balkonach. Co prawda jest to dalekie od tradycji, ale któż z nas nie lubi rozpocząć wcześniej bożonarodzeniowego nastroju i cieszyć się nim dłużej? 

Adwent — kalendarz adwentowy jako popularny upominek

Z jakim jeszcze symbolem często kojarzy się adwent? Kalendarz adwentowy — przedmiot znany chyba każdemu, niezależnie od wieku. Różnego rodzaju kalendarze adwentowe zdominowały rynek już kilka lat temu i są jednym z najpopularniejszych upominków dla dzieci w tym czasie. Kalendarze adwentowe dla dzieci najczęściej nawiązują do bohaterów ulubionych bajek. Te dla dorosłych z kolei często wypełnione są kosmetykami lub słodkościami. Kalendarz adwentowy jest miłym dodatkiem do czasu oczekiwania na święta i z pewnością wywoła radość na twarzy obdarowanej nim osoby. 

Zobacz też: Wieniec adwentowy - wyjątkowa ozdoba na przedświąteczny okres. Sprawdź, jak ją zrobić

Więcej o: