Część rodziców otrzyma 800 plus podwójnie. Wszystko przez jeden szczegół

Pieniądze z programu 500 plus już od siedmiu lat trafiają na konta rodziców. Wprowadzono zmiany, które mają zwiększyć kwotę do 800 zł na dziecko. Niektórzy mogą spodziewać się jednak jednorazowej wypłaty w wysokości 1600 zł. O kim mowa?

W lipcu Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy dotyczącej 500 plus. Wprowadzone zmiany dotyczyłyby wypłaty wyższej kwoty dodatku niż dotychczas. Teraz w ręce rodziców miałoby trafiać aż 800 zł na jedno dziecko. Niektórzy obawiają się jednak, że zmiana rządu mogłaby wpłynąć na świadczenie i zablokować zmiany. Co więc stanie się z 800 plus dla dziecka

Zobacz wideo Joanna Opozda znów uderza w alimenciarzy. Zauważa luki prawne

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Co z 800 plus dla dziecka? Sprawdź, kiedy zmiany wejdą w życie

Andrzej Duda w lipcu podpisał ustawę, która mówi o zmianach w wypłacaniu świadczenia 500 plus. Zienia się ono bowiem teraz na 800 plus, ponieważ w ręce rodziców trafi większa kwota pieniędzy. Niektórzy obawiają się jednak, że po wyborach mogą nastąpić zmiany w rządzie, które doprowadzą do zablokowania podwyżki. Warto jednak zaznaczyć, że Andrzej Duda złożył już podpis pod nowelizacją, dlatego nowa Rada Ministrów nie wpłynie na wysokość świadczenia, ani na sposób jego wypłacania. Donald Tusk wielokrotnie wspominał też, że 800 plus nie zostanie odebrane, a potwierdził to nawet wiceszef PO, czyli Tomasz Siemoniak. – Nic co dane, nie będzie odebrane – mówił na antenie radia ZET. 

800 plus. Od kiedy trafi na konta uprawnionych? Nie każdy otrzyma je od razu

Według zmian w ustawie 800 plus trafi na konta rodziców już od stycznia 2024 roku, ale nie wszyscy otrzymają świadczenie w tym terminie. Wszystko za sprawą zmian w systemie, które musi wprowadzić Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Prace techniczne mogą się nieco wydłużyć, dlatego w styczniu tylko część osób dostanie 800 plus. Pozostali nie mają jednak powodów do obaw. Otrzymają dodatek w lutym z wyrównaniem za styczeń. Oznacza to więc, że w lutym na ich konta trafi podwojona kwota 800 plus, czyli 1600 zł. Od marca dodatek ma już być wypłacany w standardowym trybie.

Więcej o: