Jesienne dekoracje coraz częściej goszczą w naszych domach. Jak przemycić kolorową i urokliwą jesień do mieszkań?

Jesienne dekoracje mają bardzo wyjątkowy charakter. Określenie "złota polska jesień" wzbudza pozytywne skojarzenia i jest pretekstem do tego, aby spróbować przemycić fragment tej urokliwej pory roku do naszych domów. Jak wykonać najpiękniejsze i oryginalne jesienne dekoracje?

Dekoracja jesienna — jakich produktów użyć do jej przygotowania? 

Jesienne dekoracje powinny mieć naturalny charakter. W ten sposób sprawimy, że oddają one rzeczywistego "ducha jesieni" i są autentyczne. Przed przygotowaniem najpiękniejszej dekoracji jesiennej należy sobie zatem zadać pytanie, co najbardziej kojarzy się nam z jesienią? Jako pierwsze na myśl przychodzą piękne kolorowe liście, które mienią się czerwienią, żółcią i brązami. Można je wykorzystać do przygotowania oryginalnej dekoracji jesiennej np. w formie bukietu. Jeżeli jednak zależy Ci na trwalszych dekoracjach, które posłużą na kolejne lata, to lepiej oprzeć swoją kompozycję o inne elementy kojarzące się z jesienią, np. szyszki, orzechy, kasztany czy żołędzie. Jesiennymi dekoracjami można przystroić różne zakątki mieszkania. Można postawić na klasykę i poprzestać na stroiku na komodzie albo puścić nieco dalej widzę fantazji i zaprosić jesień np. do naszych okien. Poznaj nasze propozycje domowych jesiennych dekoracji. 

Jesienne dekoracje przed dom. Witaj jesień już od progu

Jesienne dekoracje przed dom cieszą się ogromną popularnością. Ozdabianie swoich posesji w jesiennym klimacie staje się niemal tak oczywiste, jak dekorowanie domów przed świętami Bożego Narodzenia. Gdzie wystawiane są jesienne dekoracje? Przed domy, szkoły, urzędy i instytucje. Spotkać je można naprawdę wszędzie. Jesienne dekoracje przed dom najczęściej wykonywane są z dyni. Dynie występują w różnych rozmiarach, kształtach, odcieniach. Można z nich stworzyć naprawdę coś wyjątkowego. Obok dyni, często jesienne dekoracje przed dom tworzone są z wrzosów. Wrzosy również występują w różnych kolorach i sprawiają, że wejście do domu nabiera bardziej przyjemnego i czarującego charakteru. 

Zobacz wideo Wilgoć na szybach? Mamy aż dwa sposoby, żeby ją zwalczyć

Jesienne dekoracje na drzwi: nie tylko wianek

Pozostając jeszcze na zewnątrz, sprawdźmy, w jakie jesienne dekoracje na drzwi warto się zaopatrzyć. Najpopularniejszą formą ozdabiania drzwi na różne okazje, są okrągłe wieńce. Rzeczywiście, prezentują się one niezwykle okazale i mają swój wyjątkowy urok. Jeżeli jednak zależy Ci na nieco delikatniejszej i skromniejszej formie jesiennej dekoracji na drzwi, to żaden problem. Możesz ją wykonać np. z kilku szyszek zawieszonych na kolorowych wstążeczkach lub bazując na żywej gałązce, która można ozdobić w dowolny sposób. Mniejsze formy dekoracji jesiennych na drzwi mają tę zaletę, że można je w łatwiejszy sposób zamocować, bez obawy, że spadną i się zniszczą. 

Jesienne dekoracje na parapet: wrzos w doniczce

Wrzos w doniczce sprawdzi się nie tylko na zewnątrz, ale może posłużyć także jako jesienna dekoracja na parapet. Wrzosy mają w sobie wiele uroku. Z uwagi na różnorodność kolorystyczną, jaką można wśród nich zaobserwować, z pewnością nie będzie problemu z dobraniem barwy pasującej do wystroju danego mieszkania. Wrzosy wyglądają pięknie nie tylko w ceramicznych osłonkach, ale też w doniczkach ozdobionych na zewnątrz kawałkami drewna. Prezentuje się to niezwykle naturalnie i na pewno wkomponuje się we wnętrza w stylu boho. 

Jesienne dekoracje na okna w różnym stylu

Jesienne dekoracje na okna nie muszą ograniczać się jedynie do parapetów. W jaki sposób można przyozdobić okna, aby wprowadzić jesienną atmosferę do pokoju? Możliwości jest sporo. Jeżeli mówimy o wystroju dziecięcego pokoju, to idealnie sprawdzą się naklejki na szyby z motywami jesiennymi np. zwierzęta (jeże, wiewiórki) bądź kolorowe liście. Chcąc wprowadzić jesienne dekoracje na okna w sypialni, warto wypróbować także elementy zdobnicze, które można przymocować do karnisza. Mogą to być np. szyszki zawieszone na jutowych sznurkach albo girlandy z liści. 

Jesienne dekoracje na stół — klasyczny stroik zawsze na czasie

Jesienne dekoracje na stół w formie klasycznego stroika pasują do każdego wnętrza. Jesienny stroik na stół można kupić gotowy lub pokusić się o samodzielne wykonanie oryginalnej kompozycji. Na czasie są obecnie dekoracje, które bazują na naturalnych elementach, dlatego w jesiennym stroiku na stół nie może zabraknąć szyszek, łupinek orzechów, kasztanów, żołędzi oraz mchu i kory. Jesienne dekoracje na stół nie muszą ograniczać się tylko do stroika. Jeżeli chcesz wprowadzić jesienny akcent do jadalni, możesz wykorzystać do tego celu tematyczne podkładki na stół lub obrus/bieżnik z motywem jesiennych symboli. 

Zobacz też: Ozdoby jesienne wykonane przez dzieciaki mogą urozmaicić wnętrze domu. Jak je przygotować?

Więcej o: