1000 zł co miesiąc i to przez rok. Wystarczy spełnić warunki, a ZUS wypłaci je bez gadania

Jeśli szukasz dodatkowego wsparcia finansowego, dobrze sprawdź, czy przysługują ci różne świadczenia. Niektórzy nawet nie wiedzą, że mogą ubiegać się o 1000 zł co miesiąc i to przez rok z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jakie warunki należy spełnić, by otrzymać gotówkę?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca wiele dodatków osobom, które są do nich uprawnione. Często niektórzy nawet nie zdają sobie sprawy, że mogliby ubiegać się o bonusową gotówkę, która zasili domowy budżet. Jednym z takich świadczeń jest rodzinny kapitał opiekuńczy. Sprawdź, czy spełniasz warunki do tego, by został ci wypłacony.

Zobacz wideo Czy młodym Polakom dobrze żyje się w Polsce? Jak podchodzą do 800 plus? [SONDA]

Co to jest rodzinny kapitał opiekuńczy i komu przysługuje? Nie wszyscy go otrzymają

Jednym ze świadczeń wypłacanych przez ZUS jest rodzinny kapitał opiekuńczy. To wsparcie finansowe dla rodzin, które ma odciążyć rodziców maluchów, by nie musieli martwić się o domowy budżet. Warto jednak pamiętać, że nie każdy ma szansę na taki dodatek. Rodzinny kapitał opiekuńczy przysługuje tylko na drugie i każde kolejne dziecko. Rodzice jedynaków nie otrzymają takiego wsparcia. Dokumenty o RKO do ZUS-u może złożyć rodzic, czyli matka lub ojciec albo osoba, która przyjęła dziecko na wychowanie i złożyła do sądu opiekuńczego wniosek o przysposobienie. Nie każdy rodzic jednak ma możliwość otrzymania dodatku. Rodzinny kapitał opiekuńczy nie zostanie wypłacony, gdy dziecko zostało umieszczone w pieczy zastępczej, rodzic został pozbawiony praw rodzicielskich lub dana rodzina pobiera za granicą podobne świadczenie na dziecko.

Otrzymaj rodzinny kapitał opiekuńczy. Ile wynosi?

Rodzinny kapitał opiekuńczy wynosi w sumie 12 tysięcy złotych, lecz świadczenie jest odpowiednio podzielone. We wniosku można wspomnieć o swoich preferencjach. Możliwa jest wypłata co miesiąc przez dwa lata w wysokości 500 zł lub co miesiąc tylko przez 12 miesięcy w wysokości 1000 zł. Warto jednak pamiętać, że wniosek o rodzinny kapitał opiekuńczy można złożyć jedynie na dziecko w wieku od 12. do 35. miesiąca.

Więcej o: