Nie tylko 500 plus z ZUS. Na konta tych rodziców trafi znacznie więcej pieniędzy

Wychowanie dziecka wiąże się nie tylko z olbrzymią odpowiedzialnością, ale również z wieloma wydatkami. Nie wszyscy rodzice zdają sobie sprawę, że poza popularnym świadczeniem 500+ nierzadko przysługują im również inne formy wsparcia finansowego. Na jakie dodatki i ulgi mogą jeszcze liczyć?

Wychowanie dziecka oraz zapewnienie mu wszystkiego, czego potrzebuje to nie lada gratka dla rodziców. Wychowanie dziecka oraz zapewnienie mu wszystkiego, czego potrzebuje to nie lada gratka dla rodziców. Zwłaszcza że często jeden z nich musi na pewien czas zrezygnować z pracy zarobkowej, by zająć się potomkiem. Wysokie koszty życia i ceny w sklepach, które przyprawiają o zawrót głowy nie pomagają. Z tego powodu wiele rodziców chętnie korzysta z dodatków oraz ulg oferowanych przez państwo. Które warto znać?

Zobacz wideo Czy młodym Polakom dobrze żyje się w Polsce? Jak podchodzą do 800 plus? [SONDA]

500 plus na dziecko. Od nowego roku podwyżka najpopularniejszego świadczenia

Świadczenie wychowawcze, zwane potocznie 500 plus, to najpopularniejsze wsparcie finansowe, na jakie mogą liczyć rodzice oraz opiekunowie faktyczni dziecka, które wychowują, utrzymują i z którym mieszkają. Przyznawane jest niezależnie od dochodu i przysługuje do ukończenia przez potomka 18. roku życia. Aby je otrzymać należy złożyć wniosek online do ZUS-u. Zrobisz to poprzez platformę PUE ZUS, portal Emp@tia czy bankowość elektroniczną. Co istotne, pieniądze przyznawane są jedynie na roczny okres świadczeniowy, który trwa od 1 czerwca do 31 maja, dlatego należy robić to co roku. Warto także wiedzieć, że już od 1 stycznia wysokość dodatku ulegnie zmianie i wzrośnie z 500 do 800 zł.

Dodatkowe pieniądze dla rodziców co miesiąc. Nawet do 24. roku życia dziecka

Zasiłek rodzinny ma na celu pokryć część kosztów związanych z wychowywaniem i utrzymywaniem dziecka. Przysługuje rodzicom, jednemu z rodziców, opiekunowi prawnemu dziecka oraz opiekunowi faktycznemu, którzy spełnią kryterium dochodowe (nie może przekraczać 674 zł na osobę lub 764 zł w przypadku dziecka z orzeczeniem o niepełnosprawności). Aby go otrzymać, należy złożyć wniosek. Więcej informacji znajdziesz tutaj. Ile wynosi miesięcznie?

  • 95 zł na dziecko do 5. roku życia,
  • 124 zł na dziecko od 5. roku życia do ukończenia 18 lat,
  • 135 zł na dziecko powyżej 18 lat, ale do 24. roku życia.

Dodatkowo zasiłek przysługuje do ukończenia przez dziecko:

  • 18 lat,
  • nauki w szkole (ale nie później niż do 21. roku życia), 
  • 24. roku życia, jeśli kontynuuje naukę w szkole i legitymuje się orzeczeniem o umiarkowanym bądź znacznym stopniu niepełnosprawności.

Nawet 1000 zł po narodzeniu dziecka. Komu przysługuje becikowe?

Po narodzeniu dziecka i spełnieniu warunków rodzicom (a także opiekunom prawnym i faktycznym) przysługuje jednorazowe świadczenie w wysokości 1000 zł. Mowa o becikowym. Co istotne, otrzymasz je jeśli:

  • dochód w twojej rodzinie nie przekracza 1922 zł netto,
  • matka dziecka od co najmniej 10. tygodnia ciąży aż do porodu była pod stałą opieką medyczną,
  • samotnie wychowujesz dziecko, ale otrzymujesz alimenty od drugiego rodzica (wyjątki: gdy drugi rodzic nie żyje, jest nieznany, czy wyrok sądu stanowi inaczej).
Więcej o: