Soli nie używam od dawna. Do ziemniaków wrzucam inną przyprawę. Smak jest jeszcze lepszy

Ziemniaki to w Polsce bez wątpienia najpopularniejszy dodatek do drugiego dania. Tłuczone, puree, z masłem, koperkiem - występują w wielu wersjach i wariacjach. Zwykle gotuje się je w osolonej wodzie. Okazuje się, że to wcale nie jest konieczne.

Ziemniaki to od wieków nieodłączny element diety w Polsce. Jak podaje portal warzywaiowoce.pl, Polacy rocznie zjadają ponad 100 kg tego warzywa (na osobę), a aż 98% Polaków deklaruje, że regularnie sięga po ziemniaki. W Europie ziemniaczanym królestwem jest Białoruś, w czołówce znajduje się także Łotwa, a Polska w rankingu spożycia uplasowała się na miejscu szóstym. Przygotowywane na wiele różnych sposobów, gotowane, smażone, smażone czy przerabiane na kotlety, wersji jest tyle, że każdy znajdzie coś dla siebie. Najczęściej do obiadu ziemniaki obieramy i gotujemy w osolonej wodzie. Jest jednak lepszy sposób. Zapomnij o soli i do garnka wrzuć tę przyprawę.

Zobacz wideo Nie wiesz co zrobić z ugotowanymi ziemniakami? Chrupiący placek z ziemniakami i serem czeka

Jakie ziemniaki na puree, jakie na placki, a jakie na frytki? Wszystko zależy od typu

Na smak, ale też czas gotowania i sposób, w jaki możesz ziemniaki wykorzystać, ma wpływ przede wszystkim ich odmiana. Szybko ugotują się m.in. młode ziemniaki. Te typu A gotują się najszybciej, ale z uwagi na konsystencję nadają się głównie do sałatek. Średnioskrobiowe, a więc typu B, są najbardziej uniwersalne, sprawdzą się bowiem zarówno do gotowania, jak i smażenia czy pieczenia. Ziemniaki typu C, najbardziej mączyste i zawierające najwięcej skrobi, to z kolei najlepszy wybór na kopytka, pyzy, kluski czy kartacze, ale też purée.

Zamiast soli, do garnka z ziemniakami wrzuć kilka listków. Smak cię zachwyci

Jeśli ograniczasz sól lub obawiasz się przesolonych ziemniaków, nie musisz już się o to martwić. Co zamiast soli do ziemniaków? Wrzuć obrane i pokrojone w równe kawałki ziemniaki do garnka, zalej wodą i wrzuć 2-3 liście laurowe. Możesz dorzucić także rozmaryn, ziele angielskie, lubczyk, ziarenka pieprzu i gałązkę świeżego koperku (lub samą łodygę pozostałą po siekaniu). Ziemniaki gotowane w takim ziołowym wywarze smakują obłędnie nawet bez soli.

Jeśli zależy ci na czasie i szybszym ugotowaniu ziemniaków, pokrój je w mniejsze równe kawałki lub drobną kostkę (jeśli zamierzasz zrobić z nich puree), a zamiast zimną wodą, zalej je wrzątkiem. Jeśli chcesz, by ziemniaki w czasie gotowania straciły jak najmniej cennych składników, nie obieraj ich ze skórki. Przed gotowaniem dokładnie je wyszoruj i ugotuj w mundurkach, a dopraw już po ugotowaniu i zdjęciu skórki.

Więcej o: