Wozisz dziecko w foteliku? Zawsze ściągaj mu kurtkę. Policjantka tłumaczy dlaczego

Po wejściu do samochodu wkładasz dziecko do fotelika, zapinasz pasy i ruszasz? To błąd, który w momencie wypadku może skończyć się tragicznie. Dowiedz się, jak przewozić dziecko w foteliku jesienią i zimą i dlaczego kurtka może okazać się niebezpieczna zarówno dla twojej pociechy, jak i ciebie.

Jesienią i zimą dbamy o to, by dziecku było ciepło. Zakładamy coraz cieplejsze i obszerne ubrania, swetry, bluzy, a przede wszystkim grube kurtki. Sami także ubieramy się cieplej. Problem pojawia się w momencie, gdy wsiadamy do samochodu. Wydaje nam się, że przecież nie ma potrzeby ściągania wierzchniego okrycia. Ciasno zapięte pasy sprawią bowiem, że zarówno my, jak i dziecko będziemy bezpieczni. Okazuje się, że jest to bezpieczeństwo pozorne.

Zobacz wideo Zima to najgorszy czas dla kierowców, dlatego te kilka rzeczy zawsze warto mieć w aucie

Czy dziecko może być w kurtce lub kombinezonie w foteliku? Nigdy tak nie rób

Dlaczego nigdy nie powinnaś wozić dziecka w foteliku w kurtce? Tłumaczy to podinspektor Małgorzata Sokołowska, która na Instagramie prowadzi profil z_pamietnika_policjantki. Okazuje się, że zapinanie pasów na grubą kurtkę stwarza poważne zagrożenie.

Grube kurtki, płaszcze i inne okrycia wierzchnie powodują tzw. 'luzy' na pasach bezpieczeństwa, a podczas wypadku to prawidłowo zapięte pasy są kluczowe dla naszego życia i zdrowia. Dokładnie takie same zasady dotyczą dziecka w foteliku. Zawsze ściągaj mu kurtkę

- podkreśla policjantka.

 

Możesz przeprowadzić mały eksperyment. Umieść dziecko w foteliku w kurtce lub kombinezonie i zapnij pasy, ściągając je jak zawsze. Odepnij je, zdejmij okrycie i ponownie umieść dziecko w foteliku. Zobaczysz, że pasy są luźniejsze o nawet kilka centymetrów. Takie luzy stwarzają zagrożenie w chwili wypadku, dziecko może się przez nie bowiem łatwo wysunąć z fotelika. Jak to wygląda w praktyce, pokazano np. na tym krótkim filmie.

Jak przewozić dziecko w foteliku jesienią i zimą? Kieruj się sercem

Po wejściu do samochodu ściągnij dziecku okrycie, umieść w foteliku, zapnij pasy ciasno i przykryj kurtką lub kocem, żeby się nie przeziębiło. Co do fotelika zamiast kurtki? Na rynku dostępne są też specjalne śpiworki do fotelików samochodowych, pozwalające bezpiecznie i w cieple przewozić w nich dziecko bez konieczności ubierania i rozbierania, a także peleryny i poncha, w które możesz otulić pociechę.

Pamiętaj, żeby zapinać dziecko 'tak mocno, jak je kochasz'. Pasy nie mogą być za luźne, bo wtedy nie spełniają swojej roli!

- przypomina policjantka we wpisie opublikowanym na Instagramie. Pamiętaj też, by zdjąć swoją kurtkę, zasada ta dotyczy bowiem zarówno dzieci w fotelikach, jak i dorosłych, którzy przez grube kurtki nie są w stanie dokładnie zapiąć pasów.

Więcej o: