Intensywne grabienie liści to ogrodowa katastrofa. Przestań, bo będziesz żałować

Jesienne porządki w ogrodzie nierozłącznie kojarzą nam się z grabieniem liści. Choć jeszcze niedawno było to zadanie obowiązkowe, które wykonywał każdy, teraz okazuje się, że niekoniecznie dobrze wpływa na ogród, a w niektórych przypadkach przynosi więcej szkód niż korzyści.

Nadejście jesieni to nie tylko chłodniejsza pogoda oraz krótszy dzień, ale także kolorowe liście, które spadają z drzew. Choć początkowo wyglądają pięknie i zachwycają tworząc dywan w żółtych, czerwonych, brązowych i złotych barwach, wkrótce zaczynają się rozkładać i tracą cały swój urok. Z tego powodu wiele osób sięga po grabie i stara się ich pozbyć, co jest ogromnym błędem i może źle wpłynąć na ogród. Dlaczego lepiej tego nie robić?

Zobacz wideo Rośliny w doniczce - samo zdrowie

Grabisz liście w ogrodzie? W tych sytuacjach lepiej z tego zrezygnuj

Jeśli masz w ogrodzie wiele roślin, w tym również uprawnych, lepiej zrezygnować z doszczętnego grabienia liści. Znajduje się w nich wiele odżywczych substancji, które w trakcie rozkładu przedostają się do podłoża. To prosty i darmowy sposób na zadbanie o ich kondycję oraz zaoszczędzenie na kupnie odżywek. Tym bardziej że oprócz tego pozwolą na dłużej zachować wilgoć w glebie oraz ochronią przed zimnem. Jeśli wciąż nie jesteś przekonana, warto zdawać sobie również sprawę z faktu, że w liściach schronienia szukają liczne pożyteczne stworzonka. Mowa nie tylko o jeżach, ale również dżdżownicach i innych owadach. Czy to oznacza, że najlepiej w ogóle ich nie ruszać? Niekoniecznie. Jeśli zależy ci na estetycznym wyglądzie, zawsze możesz zgrabić wierzchnią warstwę liści, a tą bliżej ziemi zostawić. 

Kiedy grabić liście w ogrodzie? W tych sytuacjach lepiej z tego nie rezygnować

Mimo wielu zalet niegrabienia liści, ich gruba warstwa w ogrodzie bywa kłopotliwa. Wszystko dlatego, iż może dojść do sytuacji, w której zaburzą przepływ wody i powietrza, przez co doprowadzą do rozwoju pleśni czy innych chorób. Dlatego jeśli w ogrodzie masz tylko i wyłącznie trawnik, grabienie liści ma sens oraz uzasadnienie. Lepiej zdjąć je również z roślin zimnozielonych (np. bluszczu). W przypadku kwiatów czy łąki liście możesz zostawić.

Co zrobić ze zebranymi liśćmi? Nie spalaj ich w ogrodzie

Jeśli grabienie okazało się konieczne, co zrobić z tak zebranymi liśćmi? Zdecydowanie odradzamy spalanie ich w ognisku, ponieważ możesz dostać za to spory mandat. Zamiast tego, jeśli w twojej gminie prowadzone są zbiórki, możesz zebrać je do worków i wystawić przed posesją, oddać do lokalnego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych lub użyć do kompostownika bądź jako naturalny nawóz na rabaty czy łąki kwietne. 

Więcej o: