Kazali mu rozebrać płot na działce. Był o 82 cm za wysoki. "Niech mnie aresztują"

Mieszkaniec Anglii postanowił wybudować płot w swoim ogrodzie. Szybko okazało się, że nie spodobało się to sąsiadowi. Władze nakazały płot zdemontować, był bowiem o 82 cm za wysoki. Mężczyzna miał jednak ważny powód, by zainstalować ogrodzenie. Jaka powinna być wysokość płotu w Polsce?

Cliff to mieszkaniec Edwinstowe w Anglii. Mężczyzna wokół swojej działki postawił płot o wysokości 1,82 m. Zrobił to ze względu na bezpieczeństwo autystycznej córki, która ma zwyczaj wspinania się i niższy płot był nie stanowił dla niej żadnej przeszkody. Nie spodobało się to sąsiadowi, który doniósł na mężczyznę.

Zobacz wideo Katarzyna Warnke o świętach. "Kevin sam w domu" nie jest jej tradycją

Postawił płot, by zadbać o bezpieczeństwo córki. Kazali mu zdemontować ogrodzenie

Gdy sąsiad Cliffa złożył skargę, że płot jest o 82 cm za wysoki, władze nakazały mężczyźnie zdemontować ogrodzenie. Choć próbował się odwoływać, władze były nieugięte i oznajmiły, że w ciągu 9 miesięcy płot ma zostać obniżony do wysokości 1 metra. - Bezpieczeństwo mojej córki jest najważniejsze. Nie obchodzi mnie, niech mnie aresztują - przyznał mężczyzna. Sprawą zainteresowały się media, a lokalne władze zaznaczają, że są otwarte na dyskusje i szukanie zgodnej z prawem alternatywy. Czy w Polsce doszłoby do podobnej sytuacji?

Jaka powinna być wysokość płotu? Czy potrzebna jest zgoda sąsiada na postawienie płotu?

Jak zaznacza portal prawo.pl, do budowy ogrodzenia w Polsce zasadniczo niewymagane jest pozwolenie. Płot nie może być jednak zbyt wysoki, musi także spełniać określone warunki. Zgodnie z prawem, pozwolenie na budowę nie jest wymagane w przypadku ogrodzeń nieprzekraczających 2,2 m wysokości. Do jego postawienia nie potrzebujesz zgody sąsiada, pod warunkiem że płot nie będzie wykraczał poza granice twojej działki. Takie ogrodzenie możesz bez zezwoleń postawić na własnej działce, na której można wykonywać roboty budowlane.

Przede wszystkim jednak płot nie może stwarzać zagrożenia dla bezpieczeństwa ludzi i zwierząt

Przepisy zabraniają umieszczania na ogrodzeniach, na wysokości mniejszej niż 1,8 m, ostro zakończonych elementów, drutu kolczastego, tłuczonego szkła oraz innych podobnych wyrobów 

- czytamy na prawo.pl. Ważny jest także miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. W nim zawarte mogą być określone zasady dotyczące wysokości, ale też dysponowania płotem, np. w celu rozwieszania na nim reklam, a nawet materiałów, z jakich płot może zostać wybudowany. Każde naruszenie może wiązać się z interwencją organów nadzoru budowlanego, a więc koniecznością modyfikacji, a w najgorszych przypadkach całkowitej rozbiórki ogrodzenia.

Więcej o: