Black Friday czy Cyber Monday? Kiedy jest najlepszy czas na zakupy?

Łowcy okazji zacierają już dłonie. Lada moment rozpocznie się Black Friday, podczas którego ruszymy na zakupy. Ale czy to najlepszy moment na wyłapanie "perełek" w niskich cenach? Czy warto poczekać na Cyber Monday?

Więcej ciekawych tekstów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Choć niemal wszyscy ostrzą sobie zęby na Black Friday, to część konsumentów jeszcze mocniej czeka na początek kolejnego tygodnia. Cyber Monday staje się coraz bardziej popularny, zwłaszcza wśród zwolenników zakupów online. W tym roku wypada on 27 listopada. To kiedy najlepiej zaopatrzyć się w nowości? Tu odpowiedź nie jest jednoznaczna.

Zobacz wideo Czy tanie kosmetyki są gorszej jakości? Kosmetolożka: Najtańszych produktów bym nie kupowała

Black Week, Black Friday i Cyber Monday. Jak się w tym połapać?

Choć w nadchodzącym czasie czeka nas zalew wielkich promocji, to cały ten okres wyszczególniamy na konkretne nazwy. Czarny Piątek, przypadający na 24 listopada poprzedzony jest tygodniem przecen zwanym Black Week. Mimo wszystko największe wyprzedaże czekają nas właśnie od piątku. O ile te terminy już na stałe wbiły się w pamięć Polaków, to Cyber Monday jest nad Wisłą zjawiskiem dość nowym.

Zalety Cyber Monday. Święto introwertyków i wykluczonych komunikacyjnie

Historia Cyber Monday w Polsce sięga roku 2016, kiedy to po raz pierwszy sprzedawcy zaczęli reklamować go na większą skalę. Znacznie też różni się od pozostałych "świąt" konsumenckich. Black Week czy Black Friday "rozgrywają" się przede wszystkich w sklepach stacjonarnych, w których trafimy na znacznie więcej okazji do oszczędności, aniżeli w internecie. 

Jak sama nazwa wskazuje, Cyber Monday odbywa się głównie w sieci. Z korzyści płynących z tego dnia jest nie tylko możliwość zakupów przez osoby, które nienajlepiej czują się w szalonym wirze wyprzedaży oraz tłumów, ale to także dobra alternatywa dla Polaków wykluczonych komunikacyjnie, lub bez dostępu do wielkich centrów handlowych. Wykluczenie komunikacyjne nie ma wówczas większego znaczenia. Poza promocyjnymi ofertami obowiązuje wówczas z reguły opcja darmowej wysyłki. 

Nie wiesz, kiedy kupować? To zależy od produktów

W kontekście tych dat, warto też rozważyć, jakich zakupów chcemy dokonać. O ile planujemy powiększyć naszą "szafę", to mimo wszystko dobrze przymierzyć produkt na żywo, zanim znajdzie się w naszym koszyku. W przypadku elektroniki, np. smartfona, czy laptopa wystarczy nam wiedza o technologii, aby wiedzieć o produkcie wszystko. Dlatego też Cyber Monday jest reklamowany najmocniej przez sklepy ze sprzętem RTV i AGD.

Więcej o: