Gąbka z koguciego grzebienia

Kwas hialuronowy. Jeden z najlepszych nawilżaczy. Ma większą wydajność niż najbardziej chłonna gąbka. A im wody w skórze więcej, tym zmarszczek mniej

Producenci kosmetyków coraz częściej doceniają rolę tego składnika, który wytwarza się z kogucich grzebieni lub uzyskuje w laboratoriach. W medycynie estetycznej używany jest jako wypełniacz bruzd, ust i zmarszczek (patrz felieton obok).

Kwas hialuronowy występuje naturalnie w skórze. Wszystkie jej komórki, a także włókna podporowe, czyli kolagen i elastyna, zawieszone są w żelu z tego kwasu. Dzięki niemu skóra ma odpowiednią gęstość i objętość, jest grubsza i mocniejsza. Z wiekiem jego ilość maleje - skóra traci zdolność wiązania wody, powstają zmarszczki.

W kosmetykach kwas hialuronowy jest świetnym nawilżaczem - wiąże wodę w skórze, chroni ją przed wysuszeniem. Może związać od tysiąca do czterech tysięcy razy więcej wody, niż wynosi jego masa. Wzmacnia też barierę ochronną naskórka. W kremie zachowuje się podobnie jak kolagen. I mimo że nie wnika głęboko do skóry, jak często sądzimy pod wpływem reklam, to na powierzchni naskórka tworzy nietłustą błonę, która zatrzymuje wodę w skórze i jednocześnie lekko ją napina.

Kremy z kwasem hialuronowym można stosować zimą, bo w przeciwieństwie do kremów, w których czynnikiem nawilżającym jest woda, nie poszerza, czyli nie osłabia naczyń krwionośnych, co może prowadzić do ich pękania.

Ostatnio kwas hialuronowy coraz częściej wykorzystywany jest też w kremach przeciw-zmarszczkowych. Okazało się bowiem, że dobrze uzupełnia działanie regenerującego skórę retinolu.

Na zdjęciu przegląd kosmetyków z kwasem hialurynowym:

Rilastil Intensive, Preparat przeciw rozstępom - Instituto Ganassini. 10 ampułek x 5 ml/xx zł

Eluage, Żel przeciwzmarszczkowy - Avene. 15 ml/xx zł

Redermic, Krem przeciwzmarszczkowy - La Roche-Posay. 40 ml/xx zł

Złota Orchidea, Ekskluzywne serum odprężające do twarzy, szyi i dekoltu - Miraculum. 30 ml/23 zł

Exclusive, Intense Nuit Krem - Lierac. 50 ml/239 zł

Specialité, Intensywny Krem na dzień/noc - Dermika. 50 ml/xx zł

Nano Entrée, nanoDkrem przeciwzmarszczkowy - Dr Irena Eris. 50 ml/129 zł

B 21 Bio-Energic, Krem odprężający - Orlane. 50 ml/xx zł

Hydrocontrol Aquasystem, Serum intensywnie nawilżające - BanDi. 30 ml/38 zł