Uśmiechu biel

Najskuteczniej wybieli zęby dentysta. Najlepsze efekty będzie widać na zębach żółtych. Najlepiej na wybielanie zębów zarezerwować sporą gotówkę

Wybielanie zębów u dentysty jest skuteczne i bezpieczne. Nie narusza struktury i nie zmienia składu chemicznego zębów, nie uszkadza szkliwa, bo środek wybielający wnika w głąb zęba i rozkłada tylko jego barwniki. Najpierw jednak dentysta będzie musiał usunąć osad i kamień z zębów oraz je wyleczyć (lub chociaż zaleczyć stany zapalne).

Przez kilka dni po zabiegu zęby będą wrażliwe na zmiany temperatury i kwaśne pokarmy. Dolegliwości te ustępują po kilkunastu godzinach. Przez kilka dni po zabiegu obowiązują tzw. białe dni - można jeść i pić wyłącznie białe produkty, no i najlepiej nie palić papierosów.

Wybielić zęby u dentysty mogą wyłącznie dorośli, u których zakończony został proces rozwoju kości. Efekty wybielania utrzymują się dwa-trzy lata. Potem można wybielanie powtórzyć. Do wyboru masz kilka metod.

Jazda na szynach

Lekarz wykonuje wycisk, na podstawie którego formuje się sylikonowe szyny idealnie dopasowane do kształtu zębów. Codziennie pacjent wyciska w szyny żel rozjaśniający z 10-20-proc. nadtlenkiem wodoru, nadtlenkiem karbamidu lub nadtlenkiem mocznika i nakłada na co najmniej cztery godziny albo najlepiej na noc. Efekty widać czasem już po pierwszym dniu, ale cała kuracja trwa 7-14 dni. Jej długość zależy od rodzaju przebarwień i od tego, jak zęby zareagują na środek wybielający. Przebieg wybielania powinien kontrolować lekarz - zbyt długie noszenie nakładek może spowodować trudne do usunięcia jasne odbarwienia.

Metoda pozwala na precyzyjne kontrolowanie kolorytu zębów, ale jest mało komfortowa i długotrwała. Nie wybieli zębów martwych ani przebarwionych antybiotykami - tetracyklinami. Cena ok. 900 zł za wybielenie obu łuków zębowych.

Ekspres po biel

W tej metodzie stosuje się substancje rozjaśniające o znacznie wyższym stężeniu (od 30 do 50 proc.). Najpierw lekarz zabezpiecza dziąsła preparatem ochronnym, a potem nakłada na zęby żel wybielający. Następnie naświetla je lampą przyspieszającą działanie żelu. Zabieg składa się z trzech 10-15-minutowych sesji, trwa 60-90 minut. Efekt jest natychmiastowy. Za pomocą tej metody można najpierw precyzyjnie wyrównać koloryt poszczególnych zębów, a potem całkowicie je wybielić, także te martwe.

Żel wspomagany zimnym światłem lampy to megaszybki sposób na uzyskanie spektakularnego efektu śnieżnobiałych zębów. Substancje wybielające są mocno stężone. Cena dość wysoka - od 1 do 2 tys. zł.

Konsultacja: dr Dariusz Niesiobędzki, lekarz stomatolog z Centrum Stomatologii Kosmetycznej i Implantologii Impladent w Warszawie

Więcej o: