50 sposobów, by wyglądać jeszcze ładniej

Oto rady, do których warto się stosować, jeżeli chcesz wyglądać naprawdę atrakcyjnie. Niektóre znasz? Tym lepiej. Ale nawet jeśli sądzisz, że o pielęgnacji i makijażu wiesz wszystko, zawsze znajdzie się coś, co cię zaskoczy.

TWARZ

Nigdy nie zapominaj o dokładnym demakijażu.

To ważne, bo jeśli nie oczyścisz wieczorem skóry wokół oczu, utrudnisz jej swobodne oddychanie i regenerację podczas snu. Rano obudzisz się z zaczerwienionymi i piekącymi oczyma. Zresztą problem dotyczy całej twarzy. Na źle oczyszczonej skórze pory się będą zatykały, powstaną zaskórniki i pryszcze, cera zrobi się matowa, straci gładkość. Jest jeszcze jeden powód, dla którego skórę trzeba dokładnie zmywać - dobrze oczyszczona lepiej przyswaja aktywne substancje z kosmetyków.

Zamiast wody i mydła do demakijażu oczu najlepiej używaj specjalnych płynów.

Wszystkie tusze i cienie zawierają tłuszcze, które nie rozpuszczają się w wodzie, tak, że zwykłe mycie ich całkowicie nie usunie, może za to podrażnić oczy. Dobierz odpowiedni płyn do tuszu, którego użyłaś. Do zmywania tuszów wodoodpornych przeznaczone są płyny dwufazowe, z warstwą olejową. Jeśli masz bardzo suchą cerę, korzystaj z kosmetyków o gęstszej konsystencji, które przy okazji nawilżą i odżywią skórę wokół oka.

Nie śpiesz się, zmywając tusz, bo trzeba go wcześniej rozpuścić.

Dlatego przyłóż do zamkniętych powiek płatek nasączony preparatem do demakijażu, odczekaj 10-15 sekund i dopiero wtedy go ściągnij. Nie trzyj i nie naciągaj płatkiem powieki, bo to rozciąga skórę i przyspiesza pojawianie się zmarszczek, może też spowodować podrażnienie oczu.

Spróbuj oczyszczać cerę (ale tylko suchą lub normalną) nawilżającymi mleczkami, zamiast myć ją po prostu wodą.

Zimą taki sposób jest na pewno dużo korzystniejszy dla skóry, bo nie pozbawia jej ochronnej warstewki lipidowej, a wręcz przeciwnie - powleka ją delikatnym filmem nawilżającym i w ten sposób osłania przed wysychaniem.

Wygładź szorstki naskórek i przywróć cerze blask, stosując delikatny peeling,

najlepiej enzymatyczny, a jeszcze lepiej do cery wrażliwej. Dobre.efekty osiągniesz, jeśli będziesz w ten sposób oczyszczać skórę dwa razy w tygodniu.

Raz w tygodniu wspomóż skórę maseczką.

Przyjrzyj się dokładnie swojej cerze, zanim wybierzesz maseczkę, bo - żeby naprawdę pomogła - musi być dobrze dobrana. Zdecyduj, czy cera wymaga oczyszczenia, czy trzeba ją odżywić, czy wystarczy po prostu nawilżyć i zdecyduj się na odpowiedni kosmetyk.

Nawilżanie skóry to podstawa! Zaopatrz się w kremy intensywnie nawilżające.

Jeden noś zawsze przy sobie i gdy tylko poczujesz, że skóra jest spragniona - nakładaj. Nawilżająca warstewka ochroni twoją skórę przed wysuszeniem w mocno ogrzewanych pomieszczeniach.

Zanim nałożysz krem na twarz, rozgrzej go najpierw przez chwilę w dłoniach.

Ciepło sprawi, że aktywne składniki kremu będą lepiej wchłaniane przez skórę.

Zadbaj o odpowiednią wilgotność powietrza w pomieszczeniach, w których przebywasz (warto, bo w suchym powietrzu skóra łatwo się przesusza i szybciej się starzeje).

Zawieś na kaloryferach pojemniki z wodą, która, parując, podnosi wilgotność powietrza. Możesz też kupić elektryczny nawilżacz powietrza.

Trzymaj się "chłodno", bo chłód konserwuje. Śpij przy otwartym oknie.

Jeśli masz taką możliwość, zmniejsz temperaturę ogrzewania w domu chociaż na kilka godzin w ciągu dnia.

Chroń skórę przed promieniami UV w dzień.

Nawet jeśli pozornie nie ma słońca, promieniowanie do nas dociera. A to ono jest sprawcą tworzenia się niszczycielskich wolnych rodników i starzenia się skóry. Dlatego zaopatrz się w krem pielęgnacyjny na dzień z filtrem UV, najskuteczniejszy będzie SPF 15.

Po nałożeniu kremu odczekaj przynajmniej pięć minut zanim zaczniesz nakładać podkład.

W przeciwnym razie zetrzesz krem nim zdąży się dobrze wchłonąć. A jeśli na skórze jest warstewka kremu, podkład nie będzie się dobrze trzymał.

Zainwestuj w dobry krem przeciwzmarszczkowy na noc.

Z badań wynika, że gdy śpimy, odnowa komórkowa przebiega szczególnie intensywnie, warto więc ją wspomóc.

Szczególną uwagę poświęć delikatnej skórze wokół oczu.

Lekki krem nawilżający pod oczy nakładaj codziennie, rano i wieczorem. Jeśli zauważysz pierwsze zmarszczki, zmień kosmetyk na regenerujący, przeciwzmarszczkowy.

Po nałożeniu kremu pod oczy

delikatnie wklep go opuszkami palców w okolice oczu - to poprawi krążenie krwi i przyspieszy działanie aktywnych składników zawartych w kosmetyku.

Jeśli masz podpuchnięte i podkrążone oczy, zaopatrz się w specjalne kosmetyki.

Powinny zawierać substancje poprawiające mikrokrążenie i przeciwdziałające zatrzymywaniu płynów, a przy okazji także odświeżające skórę, zwiększające jej elastyczność i skutecznie zapobiegające powstawaniu zmarszczek.

Kremy nakładaj nie tylko na twarz, ale również na szyję i dekolt.

Często się o tym zapomina, tymczasem również i tu pojawiają się zmarszczki, przebarwienia, a skóra wiotczeje jeszcze szybciej niż na twarzy.

Nie zapominaj o pielęgnacji ust!

Trzeba je chronić i nawilżać, bo gdy są ciągle spierzchnięte, szybko się zestarzeją. Warto też chronić je przed słońcem preparatem z filtrem. Jeśli skóra wokół warg zaczyna tracić gładkość i pojawiają się zmarszczki, dobrym rozwiązaniem są preparaty regenerujące do pielęgnacji tych okolic.

Zacznij odżywiać skórę od wewnątrz!

Wzbogać swoją dietę w dobroczynne dla skóry oleje, jedząc orzechy, pestki słonecznika i tłuste ryby, takie jak makrele i sardynki.

Wspomóż skórę od środka, zażywając witaminy.

Są specjalne tabletki, które zawierają zestawy witamin spowalniające starzenie się skóry i poprawiające jej wygląd. Warto po nie sięgnąć, trzeba jednak uzbroić się w cierpliwość, bo efektów ich działania niestety można oczekiwać dopiero po kilku tygodniach łykania.

CIAŁO

Zrezygnuj z gorących kąpieli

- gorąca woda usuwa naturalną barierę lipidową skóry, stopniowo ją wysuszając, a zbyt długie wylegiwanie się w wannie sprawia, że skóra wiotczeje. Lepiej więc zastąp pławienie się w gorącej wodzie - prysznicem. Jeśli już nie możesz oprzeć się pokusie relaksu w wannie, zadbaj o to, by woda miała nie więcej niż 34-37oC.

Zaopatrz się w specjalną szorstką rękawicę lub szczotkę do masażu

i masuj nią ciało podczas każdej kąpieli. Taki zabieg poprawi krążenie i wygładzi naskórek, złuszczając martwe komórki. Skóra przestanie być matowa i szara.

Możesz też wygładzać ciało peelingiem,

najlepiej dwa razy w tygodniu. Są gotowe peelingi albo peelingujące żele pod prysznic, ale my polecamy preparat "domowej roboty". Garść grubej soli morskiej miesza się ze świeżą oliwą i tym specyfikiem oczyszcza skórę. Efekt jest znakomity - sól wygładza naskórek, minerały morskie ją ujędrniają, a oliwa intensywnie odżywia.

Pod prysznic i do kąpieli używaj kosmetyków o poprawiających nastrój zapachach.

Nic tak nie odstresowuje, jak aromatyczna kąpiel, a gdy jesteśmy zrelaksowani od razu lepiej wyglądamy.

Po myciu, nie wycieraj energicznie skóry ręcznikiem, tylko delikatnie ją osuszaj,

a następnie nałóż balsam na jeszcze wilgotne i rozgrzane ciało. Wtedy składniki kosmetyku dużo lepiej się wchłoną.

Obowiązkowo codziennie, po każdym myciu wmasowuj w skórę balsam do ciała.

Zadbana skóra jest jędrna i gładka, przez co wygląda młodziej. Szczególną uwagę zwracaj na ramiona, ręce, nogi i klatkę piersiową, które szybko wysychają pod warstwami ubrań. Zazwyczaj, by zachowały ładny wygląd, starczy zwykły kosmetyk nawilżający, ale do skóry "z problemami" lepiej dobrać odpowiedni preparat, np. ujędrniający - do wiotczejącej i suchej.

Zimą, pod warstwami ubrań,

na naszych plecach i dekoltach często pojawią się drobne wypryski. Poradzą sobie z nimi kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji cery z niedoskonałościami. Zawarte w nich składniki pomogą odzyskać skórę idealną.

Zatroszcz się o okolice kolan i łokci,

które pod ubraniem stają się szorstkie, a skóra na nich zgrubiała. Oczyszczaj je częściej peelingiem i smaruj bogatymi kremami odżywczymi, a jeśli proces twardnienia naskórka przebiega szybko - kremami regulującymi proces rogowacenia.

WŁOSY

Pozwól włosom schnąć w sposób naturalny.

Suszarki używaj tylko wtedy, gdy to konieczne. A wówczas najlepiej korzystaj z chłodnego strumienia powietrza, bo gorące bardzo wysusza i niszczy włosy.

Jak najrzadziej korzystaj z "gorących" urządzeń do układania włosów.

Prostownice i lokówki zostaw sobie na specjalne okazje, bo niszczą włosy.

Nawilżaj włosy, zwłaszcza zimą,

gdy wysusza je powietrze w ogrzewanych pomieszczeniach i przygniatają czapki. Wspomóż je, stosując szampon i odżywkę nawilżającą, a jeśli są bardzo zniszczone - szampon i odżywkę odbudowującą.

Po umyciu nie wycieraj włosów ręcznikiem tylko delikatnie je osusz.

Tarcie plącze włosy, które potem trudno rozczesać - wówczas szarpie się je, łamie i wyrywa.

Rozczesuj włosy grzebieniem po nałożeniu odżywki, gdy są jeszcze całkiem mokre. Osuszone ręcznikiem trudniej rozczesać.

Trudne do układania włosy podratuj maseczką odbudowującą.

Jeśli się przetłuszczają - nałóż ją tylko na końcówki. Włosy owiń w folię i ręcznik i pozostaw tak na kilka minut.

Rozdwojone końcówki włosów obetnij.

Nic już ich nie "sklei", a podcięcie przywróci włosom zdrowy wygląd.

Łykaj wzmacniające włosy tabletki, które poprawią ich wygląd.

Wystarczą dwie tabletki dziennie przez okres 3 miesięcy.

Używaj pianek dostylizacji, podnoszących włosy i ułatwiących układanie.

Tylko nie przesadzaj z ich ilością, bo efekt będzie odwrotny. Gdy suszysz włosy suszarką, korzystaj z preparatów chroniących je przed gorącym powietrzem.

MAKIJAŻ

Przygotuj skórę do makijażu.

Umyj ją, przetrzyj tonikiem, wklep lekki krem. Po nałożeniu kremu odczekaj dłuższą chwilę, by dobrze się wchłonął. Skóra nie może być tłusta, bo wtedy makijaż szybko spłynie. Jeśli masz jakąś ważną okazję, nałóż bazę pod podkład, która przedłuża trwałość makijażu.

Dodaj blasku cerze

- dużo przebywaj na świeżym powietrzu, stosuj kremy rozświetlające, możesz także użyć preparatu rozświetlającego, albo wykończyć makijaż rozświetlającym pudrem.

Zatuszuj niedoskonałości skóry.

Jeżeli są to zaczerwienienia i widoczne naczynka, użyj korektora w kolorze zielonym, zmiany o sinym zabarwieniu najskuteczniej ukryje korektor żółty, zaś beżowy pomoże zatuszować ciemniejsze plamki.

Używaj dobrze dobranego podkładu.

Dobranego do odcienia cery i do jej rodzaju (nie może być za gęsty, ani za ciężki). Wyrówna on koloryt skóry, zamaskuje cienie pod oczami i wokół nozdrzy. Jeśli nie poradzi sobie z nimi, wtedy najlepiej użyj korektora.

Zamaluj korektorem bruzdy,

które idą od nosa do kącików ust i delikatnie rozgrzej go palcami. Pod wpływem ciepła korektor stopi się ze skórą. Korektorem możesz też zamaskować opadające kąciki ust.

Podkreśl rzęsy w kącikach oczu,

delikatnie nakładając tusz samą końcówką szczoteczki. Na rzęsy w zewnętrznych kącikach oczu nałóż dodatkową warstwę maskary, to doda spojrzeniu głębi.

Używaj jasnych cieni,

bo rozświetlają i ożywiają oczy. Rozjaśnij szczególnie miejsca pod łukiem brwiowym.

Wygładź i optycznie powiększ usta.

Od czasu do czasu zrób im lekki peeling i nałóż warstwę preparatu pielęgnacyjnego. Używaj szminek powiększających optycznie usta.

DŁONIE I PAZNKOCIE

Smaruj dłonie kremem

- niech ci to wejdzie w nawyk. Rób to tak często, jak tylko możesz, zwłaszcza po umyciu rąk. To znakomity sposób, by pozbyć się problemów z szorstkim naskórkiem.

Na przesuszoną skórę dłoni

nakładaj maseczki z grubej warstwy balsamu regenerującego. Najlepsza pora na to, to wieczór. Na posmarowane kremem dłonie nałóż bawełniane rękawiczki. W cieple krem wchłonie się głębiej i szybciej zadziała, a przy okazji nie pobrudzisz nim pościeli.

Od czasu do czasu zrób dłoniom peeling

Zabieg ten wygładzi skórę, a wtedy substancje aktywne z kremów pielęgnacyjnych szybciej się wchłoną i będą skuteczniej działały.

Paznokcie opiłowuj pilnikiem,

a nie obcinaj (zapobiega to ich rozdwajaniu). Wybierz odpowiedni pilniczek, który nie niszczy płytek. My polecamy szklany, zwłaszcza jeśli paznokcie są kruche albo się rozdwajają. Rób to regularnie, przynajmniej raz w tygodniu.

Skórki będą miękkie i ładne,

jeśli będziesz systematycznie wcierać w nie olejek i je odsuwać. Z czasem będziesz mogła całkowicie zrezygnować z ich wycinania.