Siódme poty

Antyperspirant leczniczy, wkładki do bluzek, botoks. Czyli co zrobić, gdy pocisz się jak mysz?

Zdarza się, że trudno zachować uczucie świeżości mimo zabiegów higienicznych, stosowania dezodorantów (hamują powstawanie nieprzyjemnego zapachu) czy nawet antyperspirantów (zmniejszają też ilość potu). To czasem niezależne od nas, bowiem ciało wydziela dziennie od 800 ml do nawet 1,5 l potu. Pełną parą dzień w dzień pracuje blisko 3 mln gruczołów potowych, których najwięcej mamy na dłoniach i stopach. Gdy wykluczymy przyczyny chorobowe (np. cukrzycę, nadczynność tarczycy, nowotwory złośliwe, gruźlicę, zaburzenia neurologiczne), ratunku można szukać w aptece.

Antyperspiranty lecznicze

Na pewno będą skuteczniejsze niż najsilniejsze tego typu specyfiki z drogerii (w sztyfcie, kremie). Antyperspiranty lecznicze Antidral (Polfa Kutno, 13 zł) oraz seria Etiaxil (Riemann, 51-57 zł) są supersilne. Po użyciu działają nawet przez kilka dni. Można nimi smarować dłonie, stopy, pachy. Nie mają zapachu, więc ich woń nie koliduje z aromatem perfum. Najlepsze efekty uzyskamy, stosując je na noc (wnikają głęboko w skórę i przez to działają skuteczniej, nawet kilka dni).

Uwaga, antyperspiranty lecznicze zawierają bardzo duże stężenie soli aluminium oraz alkoholu, co może powodować dokuczliwe podrażnienie skóry i odbarwienie ubrań (szczególnie jeśli nie zastosujemy się do zaleceń z ulotki).

Kremy antyperspiracyjne

Delikatniejsze dla skóry będą kremy antyperspiracyjne. Np. Spirial Creme (SVR, 36 zł), którym można posmarować nawet czoło, oraz Kuracja przeciw Nadmiernemu Poceniu Vichy (39 zł). W aptekach jest również Super Deo (Reutter, 16 zł) - dezodorant w postaci kryształu zawierającego ałun (sole glinu i potasu). Hamuje on powstawanie nieprzyjemnego zapachu i może ograniczać wydzielanie potu. Jego zaletą jest naturalne pochodzenie oraz duża wydajność - wystarcza na cały rok.

Do dłoni można użyć odpowiedniej wersji Etiaxilu lub Etakselu (19 zł) albo delikatniejszego kremu do rąk nadmiernie potliwych Nivelazione Piękne Dłonie (10 zł).

Preparaty do stóp

Jest w czym wybierać: Etiaxil - lotion do stóp (również w wersji do skóry wrażliwej), żel Odour Control Scholl (25 zł), krem Podexine (Vichy, 34 zł) dodatkowo pielęgnujący skórę stóp, Zaawansowany Regulator Pocenia Nivelazione (Farmona, 10 zł), Etaksel w kremie do stóp (Oceanic, 16 zł), pudrowa zawiesina do smarowania Pedipur (Prolab, 8 zł), miętowy płyn Dezorol (Profarm, 11 zł) oraz gama zasypek, np. Stoppot (Parafarm, 14 zł). Ich efekty można wzmocnić, używając przeciwpotnych wkładek (Scholl, 16 zł) oraz dezodorantów do obuwia (np. Scholl za 20 zł czy Scan-Anida za 10 zł).

Oprócz antyperspirantu do stóp warto stosować kosmetyki zwiększające jego skuteczność, np. mydło czy żel do mycia Spirial (SVR, 27-38 zł), odświeżającą sól do kąpieli Fresh Step (Scholl, 16 zł) czy sól do stóp ze skłonnością do pocenia (Bingo, 8 zł).

Pokrzyk na poty

Wspomagająco zawsze można przeprowadzić kurację ziołową, która ogranicza pocenie. Najpopularniejsza jest szałwia, którą można pić (4 zł), zażywać w tabletkach (8 zł) lub kąpać się w jej naparze. Do kąpieli można też użyć odwaru z kory dębu (2 zł), z pięciornika, krwawnika czy liści i łupin orzecha włoskiego (uwaga - mogą barwić skórę). Farmaceuta lub zielarz może polecić do picia mieszankę ziół zawierającą hyzop, szałwię, pokrzyk, porost islandzki.

Zwolenników homeopatii zainteresują pewnie krople przeciw poceniu R32 (Dr Reckeweg, 29 zł).

Potniki, botoks, prąd

Dla komfortu stosuj potniki. To naklejane na bluzki czy marynarki wkładki antypotne. Niestety, niełatwo je dostać. Szukać należy w pasmanteriach internetowych lub u krawcowych.

U kosmetyczki znajdziemy zabieg zwany jonoforezą, czyli przepuszczanie przez nadmiernie potliwy obszar prądu elektrycznego o niewielkim natężeniu. Zabieg trzeba wykonywać seriami ok. dziesięciu zabiegów i powtarzać serie co kilka miesięcy (koszt jednego 100-150 zł).

Natomiast dermatolog estetyczny może wstrzyknąć w skórę botoks, który nie leczy, ale skutecznie hamuje pocenie. Działa od 6 do 12 miesięcy. Po tym czasie trzeba go powtórzyć (cena od 1950 do 2400 zł).

Jak może pomóc lekarz?

Jeżeli zawiodą preparaty apteczne, lekarz może zapisać receptę na płyn hamujący pocenie do sporządzenia przez farmaceutę, np. na bazie formaliny, lub tabletki ograniczające pocenie. Ze względu na działania niepożądane nie zaleca się ich stosowania w pierwszej kolejności.

W najtrudniejszych przypadkach pozostaje 'odsysanie' gruczołów potowych lub operacja przecięcia nerwów kierujących ich pracą (sympatektomia, ETS), jednak może ona prowadzić do kompensacyjnego pocenia w innych rejonach ciała.

Więcej o: