Do kosmetyczki? Do dermatologa?

Kiedyś sprawa była prosta - do kosmetyczki szło się na przykład oczyścić cerę, do dermatologa, gdy dokuczały choroby skóry. Dzisiaj zakłady kosmetyczne oferują wiele zabiegów na skórne problemy, rozwinęła się też tzw. dermatologia estetyczna. Kiedy oddać się w ręce lekarza, a kiedy kosmetyczki, pytamy dr Monikę Serafin, dermatologa.

Trądzik

U dermatologa.

Zaawansowany trądzik, bez względu na to jaką ma postać, wyleczyć można tylko pod kontrolą dermatologa. Lekarz dobiera odpowiednią kurację (często są to np. antybiotyki i leki przeciwzapalne stosowane zewnętrznie), ale może również zalecić, by podczas terapii wybrać się do gabinetu kosmetycznego i poprawić kondycję skóry. Powinien zasugerować rodzaj zabiegu, jaki jest dla nas najlepszy.

U kosmetyczki

Jeśli dermatolog zaleci, w trakcie leczenia można wykonać zabieg delikatnie złuszczający skórę (np. kwasem pirogronowym). Można też oczyścić skórę za pomocą kawitacji (aparatem emitującym fale ultradźwiękowe). Zwykłe czyszczenie skóry, czyli wyciskanie krost i zaskórników po uprzednim jej rozpulchnieniu, nie tylko nie pomaga zwalczyć trądziku, ale nawet może zaostrzyć jego objawy. Natomiast po zakończeniu terapii można zafundować sobie zabiegi wyrównujące i wygładzające skórę, dzięki którym pozbędziemy się blizn czy rozszerzonych porów. Jednak jeśli zmiany są duże, lepiej poddać się złuszczaniu w gabinecie dermatologicznym.

Trądzik różowaty

U dermatologa

Tylko lekarz może poprowadzić leczenie trądziku różowatego, ordynując i nadzorując kurację antybiotykami i lekami przeciwzapalnymi, stosowanymi zewnętrznie. W momencie zaostrzenia choroby nie są wskazane żadne zabiegi u kosmetyczki.

U kosmetyczki

W okresie, gdy następuje poprawa i stan skóry się polepsza, można poddać się różnym zabiegom, np. skorzystać z jonosonoforezy (wprowadzanie substancji leczniczych w głąb skóry za pomocą pola elektrycznego i ultradźwięków). Skórze również bardzo dobrze zrobią zabiegi uszczelniające i wzmacniające naczynka.

Przebarwienia

U dermatologa

Pozbędziemy się rozległych i intensywnych przebarwień, bo tylko głębokie złuszczanie skóry peelingiem chemicznym o wysokim stężeniu może takie zmiany usunąć. Doświadczony lekarz poradzi nam, jaki rodzaj peelingu będzie najskuteczniejszy, przeprowadzi zabieg i poinstruuje nas, jak dalej postępować, by przebarwienia nie wróciły.

U kosmetyczki

Można bez trudu zlikwidować drobne przebarwienia. Robi się to też metodą złuszczania kwasami, tylko o znacznie niższym stężeniu. Zabieg jest mniej inwazyjny, a złuszczanie - płytsze.

Depilacja

U dermatologa

Można wykonać zabieg trwałej epilacji laserem. Najczęściej, by całkowicie usunąć włoski, trzeba poddać się kilku zabiegom, które mogą być bolesne i są drogie. Efekt utrzymuje się długo, ale nie ma stuprocentowej gwarancji, że w końcu włoski nie odrosną (słabsze i mniej, ale jednak). Uwaga! Jeśli owłosienie jest zbyt intensywne i w nietypowych miejscach, zawsze warto skonsultować się z lekarzem, bo być może konieczne będzie leczenie hormonalne, które pomoże zlikwidować problem.

U kosmetyczki

Można zafundować sobie depilację woskiem na ciepło. Kosmetyczka nakłada rozgrzany specyfik na owłosioną skórę, a gdy on zastyga, zdziera go wraz z włosami. Zabieg jest bolesny, ale tylko przez chwilę. Za to jest dość skuteczny i niedrogi. Po takiej depilacji przez miesiąc mamy spokój z odrastającymi włoskami.

Znamiona, brodawki, włókniaki

U dermatologa

Każda zmiana na skórze, która nas niepokoi, powinna skłonić do wizyty u dermatologa. Dotyczy to zwłaszcza tzw. zmian barwnikowych (czyli takich, które mają jakieś zabarwienie). Specjalista fachowym okiem oceni ich wygląd i zdecyduje, czy i w jaki sposób je usunąć. Skieruje do chirurga, który może zmianę wyciąć (gdy potrzebne jest badanie histopatologiczne, stwierdzające, czy nie zawiera ona komórek rakowych) lub poddać krioterapii (czyli wymrozić).

U kosmetyczki

Możemy pozbyć się tylko drobnych zmian, takich jak włókniaki. Są to miękkie wyrostki skórne, najczęściej mające postać szypułki. Zazwyczaj pojawiają się na szyi, dekolcie, powiekach, pod pachami, w pachwinach. Nie mają tendencji do złośliwienia, ale wyglądają nieestetycznie. Usuwa się je metodą elektrokoagulacji (wypalania). Choć w zasadzie trudno pomylić je z innymi zmianami, jednak zanim się zdecydujemy je usuwać w gabinecie kosmetycznym, lepiej wcześniej zapytać o radę dermatologa.

Zmarszczki, zwiotczała skóra

U dermatologa

Wykonujemy wszystkie te zabiegi, które wymagają medycznego doświadczenia i wiedzy, np. ostrzykiwania preparatami kwasu hialuronowego (juvaderm, juvalift, esthelis) lub botoksem, złuszczania silnymi peelingami chemicznymi, albo takie, które wymagają użycia substancji dostępnych tylko na receptę.

U kosmetyczki

Możemy sobie zafundować różnego rodzaju maski, masaże i zabiegi rewitalizujące, napinające, ujędrniające i wygładzające skórę. Są dość skuteczne, na ogół efekt widać już po pierwszym zabiegu, ale prawdziwa poprawa następuje po całej serii. Dobra specjalistka dobierze zabieg odpowiedni właśnie dla naszej skóry.

Skóra sucha, wrażliwa

U dermatologa

Musimy się pokazać dopiero wtedy, gdy skóra jest atopowa (podatna na alergie), nadwrażliwa, zaczyna się łuszczyć, piecze. Lekarz poradzi nam, jaki rodzaj pielęgnacji leczniczej powinniśmy stosować, być może również zaleci zabiegi nawilżające u kosmetyczki, ale mniej agresywne, które nie podrażnią wrażliwej skóry.

U kosmetyczki

Wskazane będą wszystkie zabiegi nawilżające (np. z algami). Gdy cera jest bardzo wrażliwa, lepiej powiedzieć o tym kosmetyczce, a ona dobierze zabieg nie zawierający składników, które mogą podrażnić skórę.

Pajączki na nogach

U dermatologa

Rozszerzone naczynka na nogach skutecznie zamyka się laserem w gabinecie dermatologicznym. Równie skutecznym zabiegiem, który pozwala pozbyć się rozszerzonych naczynek jest skleroterapia (ostrzykiwanie przez chirurga naczynek lekiem, który powoduje ich zamknięcie się). Przed każdym z tych zabiegów zawsze lepiej ocenić stan żył metodą dopplerowską (za pomocą USG ocenia się przepływy w obrębie naczyń, krążenie, funkcjonowanie zastawek żylnych).

U kosmetyczki

Można próbować zamykać naczynka na nogach metodą elektrokoagulacji, ale sposób ten nie daje najlepszych efektów.

Pajączki na twarzy

U dermatologa

Tylko w gabinetach dermatologicznych można zamykać naczynka za pomocą lasera. I właśnie tam powinniśmy się wybrać, jeśli mamy ich bardzo dużo. Tylko laserem można bowiem skutecznie zamknąć rozszerzone naczynka na dużej powierzchni.

U kosmetyczki

Zamyka się naczynka metodą elektrokoagulacji. Jest ona skuteczna, ale najlepiej sprawdza się

w przypadku pojedynczych naczynek lub niedużych zaczerwienień.