Niesforne włosy? Nie ma problemu!

Co robić, gdy są matowe, źle się układają, tracą kolor? Czy wystarczy zmienić szampon i odżywkę? A może konieczne są specjalistyczne preparaty? Jak radzić sobie z niesfornymi włosami, podpowiada Agnieszka Płusa, stylistka fryzur.

Kosmetyki do pielęgnacji i stylizacji powodują "przyklapnięcie" fryzury.

Rada: Rzeczywiście zdarza się, że włosy po intensywnej odżywce wyglądają wprawdzie zdrowo, ale są bardzo miękkie, trudno je ułożyć i szybko tracą świeży wygląd. Dotyczy to zwłaszcza włosów cienkich. Obciąża je nawet pianka nadająca objętość. Można temu zaradzić. Sekret tkwi w nakładaniu kosmetyków. Odżywkę najlepiej nakładać tylko na końcówki włosów i przeczesywać kolejne pasma, "wczesując" ją coraz wyżej. W ten sposób końcówki dostaną najwięcej kosmetyku, a włosy u nasady nie będą obciążone. Za to piankę do stylizacji najlepiej stosować tylko u nasady włosów. Nie ma potrzeby nakładania jej na końce, co tylko obciąża włosy.

Włosy są matowe.

Rada: Tracą naturalny połysk najczęściej wtedy, gdy są zniszczone i przesuszone. Aby przywrócić im kondycję, zaczynamy od szamponów i odżywek odbudowujących i nawilżających. Jeśli to nie wystarcza, sięgamy po silniej działające maseczki. Można też poddać włosy kuracji w ampułkach albo zafundować im zabieg nawilżający w salonie fryzjerskim. Takie kuracje wymagają jednak czasu. Szybkim sposobem na nadanie włosom połysku jest użycie nabłyszczacza w sprayu. Lepiej jednak nie spryskiwać nim zbyt obficie włosów, bo staną się tłuste. By ich nie obciążyć i nie przetłuścić, spryskujemy poszczególne pasma z większej odległości, unosząc je. W ten sposób kosmetyk dostaje się do środka fryzury.

Farbowane włosy zbyt szybko tracą kolor.

Rada: Dzieje się tak, ponieważ podczas koloryzacji narusza się ich strukturę - najpierw środkami chemicznymi rozchyla się łuski włosów, by wprowadzić w nie pigment, a potem się je zamyka. Naruszona struktura łatwiej ulega uszkodzeniu, a wtedy kolor szybciej się wypłukuje. Dlatego włosy farbowane wymagają pielęgnacji specjalnymi kosmetykami do włosów farbowanych. Preparaty te zawierają substancje, które wyrównują strukturę włosów i zamykają szczelnie ich łuski - wtedy pigment się nie wypłukuje, a włosy odzyskują gładkość, sprężystość i połysk.

Włosy wyjątkowo szybko się przetłuszczają.

Rada: Za to, że włosy stają się tłuste, tak naprawdę odpowiedzialna jest skóra głowy - to w niej właśnie mieszczą się gruczoły łojowe wykazujące zbyt dużą aktywność. Nadmiar łoju "spływa" na włosy i zaczynają one wyglądać nieświeżo. Rada jest jedna - trzeba po prostu myć głowę tak często, jak to jest konieczne. Jeden warunek - do mycia wybierajmy kosmetyki przeznaczone do włosów przetłuszczających się - oczyszczające i odświeżające szampony, regulujące wydzielanie sebum. W roli kosmetyków do częstego mycia włosów dobrze sprawdzają się szampony z naturalnymi ekstraktami, które są delikatne, łagodne dla skóry. Szczególne działanie oczyszczające mają wyciągi z cytryny, mięty, aloesu. Do włosów przetłuszczających się lepiej też nie stosować ciężkich odżywek. Polecamy lekkie, nawilżające, najlepiej w sprayu, które nakłada się tylko na końce włosów.

Pragniemy wrócić do naturalnego koloru włosów.

Rada: Sprawa nie jest prosta. Tak naprawdę jedyny sposób, by wrócić do naturalnego koloru, to poczekać, aż włosy odrosną. Wszystkie inne sposoby tylko mniej lub bardziej zbliżą nas do celu. Można spróbować ufarbować włosy na kolor zbliżony do naturalnego. Jeśli jasne włosy ufarbowałyśmy na ciemny kolor, przed położeniem odpowiedniej farby trzeba je "odbarwić" preparatem dekoloryzującym (najlepiej u fryzjera). Ten zabieg jednak nie przywróci włosom naturalnej barwy, trzeba je następnie ufarbować. Ale najbezpieczniejszą metodą powrotu do własnego koloru jest nakładanie pasemek - jasnych na włosy ufarbowane na ciemno (dla blondynek) ciemnych - na włosy rozjaśniane.

Włosy się "puszą".

Rada: To rzeczywiście nic przyjemnego, jeśli starannie ułożone włosy, gdy tylko "złapią" odrobinę wilgoci, zaczynają przypominać siano. Problem ten dotyczy zazwyczaj włosów suchych, a szczególnie daje się we znaki przy włosach cienkich. By włosy się nie puszyły, warto używać nawilżających szamponów i odżywek lub specjalnych, przeznaczonych do włosów puszących się. Regularnie stosowane wygładzą je i pomogą nad nimi zapanować. Do każdego modelowania włosów warto stosować preparaty wygładzające (prostujące) włosy (np. jedwab w płynie). W awaryjnej sytuacji można w sposób niekonwencjonalny skorzystać z odżywki bez spłukiwania do włosów ze skłonnością do "puszenia się". Odrobinę preparatu rozciera się w dłoniach i przeciąga nimi po suchych włosach, co je trochę przygładza.

 

Opinie Internautek: Kristall PLUS do zniszczonych włosów