Pod włos(z)ki

Wspaniała, elegancka fryzura to zasługa nie tylko lakierów, pianki i żelu. Co jakiś czas włosom potrzebna jest regeneracja

Na pierwsze oznaki wypadania włosów Polki reagują dość wolno. A dobrze wiedzieć, że efekty leczenia są znacznie gorsze niż zapobiegania. Korzenie włosów się starzeją i z wiekiem włosy będą przerzedzały się szybciej. Preparaty wspomagające ich wzrost powinno się stosować od dwóch do czterech razy w roku. Włosy starzeją się głównie z powodu zaburzeń ukrwienia i włóknienia, które prowadzą do braku substancji odżywczych w cebulce włosa. Chronią przed tym płyny lecznicze z substancjami drażniącymi lub specyficzne związki jak aminexil, a w alarmujących przypadkach - leki, np. minoxidil.

Włoszki i Francuzki słynące ze wspaniałych włosów stosują takie odżywki bardzo często, bo wiedzą, że włosy - podobnie jak skóra twarzy - starzeją się, a ich upiększanie (np. farbowanie) nasila te objawy i daje odwrotny efekt. Oprócz tzw. wcierek używają preparatów do suplementacji. Zawierają one witaminy z grupy B, biotynę, cynk (do włosów przetłuszczających się), żelazo (dla kobiet ze skłonnościami do anemii), aminokwasy siarkowe - metioninę i cystynę (u osób na diecie odchudzającej i ubogiej w białko) - i ich prekursory, np. taurynę, a także wspomagające ukrwienie polifenole pochodzenia roślinnego. Osoby z suchymi włosami powinny łykać kapsułki z nienasyconymi kwasami tłuszczowymi Omega 3 i 6 (wyciągi z tłuszczu ryb i olei roślinnych).Wymienione substancje to w większości nie są witaminy i swobodnie można je łączyć, nie obawiając się przedawkowania. Na zachodzie Europy modne są także zabiegi mezoterapii, w czasie których witaminy lub substancje odżywcze podaje się, ostrzykując skórę w okolicach cebulek włosów.

Włosy to prawdziwa fabryka białek, potrzebują wielu substancji budujących ich masę. Niektóre z nich przechodzą przez mieszki do włosów także wtedy, gdy są wcierane w skórę głowy (np. pogrubiająca łodygę substancja P94 - glukoza i kwasy tłuszczowe), inne dzięki nowoczesnej technologii wystarczy wetrzeć we włosy po umyciu. Pomiędzy łuskami łodygi przechodzą do wnętrza włosa niektóre ceramidy oraz witaminy B3 i B5, czyli pantenol. Te odżywki nie wnikają wprawdzie do samych cebulek, ale wygładzają i uelastyczniają włosy, dając wrażenie ich pogrubienia.

Cienkie włosy warto potraktować płynami z keratyną lub innymi związkami polimerowymi, które chronią je przed gorącym powietrzem z suszarki i dodają im masy. Jednak gdy włosy są bardzo cienkie, lepiej sprawdzą się pianki lub odżywki dodające im objętości, puszystości. Farbowanie i ondulacja wysuszają - wskazane będą szampony i odżywki nawilżające. Gdy przesadzimy z preparatami pielęgnacyjnymi, dobrze zrobi szampon oczyszczający, który zmyje odłożone na łodydze resztki substancji. Sezonowe wypadanie włosów będzie normalne wiosną i jesienią. Przedłużające się problemy z wypadaniem, łojotokiem, który może powodować przerzedzenie włosów, oraz łupieżem warto skonsultować z dermatologiem.