Odmładzanie na zawołanie

Jedyną skuteczną metodą, by zmarszczki znikły całkowicie z powierzchni skóry, jest wypełnienie ich od środka. Wstrzyknięcie ?wypełniacza? to również sposób, by poprawić kontury twarzy, powiększyć usta, a nawet... biust.

Naukowcy w laboratoriach kosmetycznych od lat próbują stworzyć substancję, która pomogła- by zlikwidować zmarszczki i poprawić kontury twarzy oraz ciała. Eksperymenty z kolagenem i własnym tłuszczem (pobranym np. z okolicy ud) wstrzykiwanym pod skórę nie dały zadowalających rezultatów. Przełomem w wypełnianiu zmarszczek i poprawianiu konturów twarzy stał się dopiero kwas hialuronowy - substancja, która naturalnie występuje w skórze.

To ona zatrzymuje wewnątrz skóry cząsteczki wody, pobudza ją do wytwarzania kolagenu i elastyny, co sprawia, że skóra jest dobrze nawilżona, napięta, sprężysta i gładka. Niestety, z wiekiem cząsteczek kwasu hialuronowego ubywa - skóra traci jędrność i pojawiają się zmarszczki.

Syntetyczny kwas hialuronowy wykorzystywany do wstrzykiwania ma wiele zalet: jest bezpieczny, nie uczula, łatwo go wprowadzić pod skórę. Utrzymuje się w skórze przez kilka miesięcy, nawet do roku. To jego wada, ale też zaleta. Jeśli bowiem poprawka nam nie odpowiada, wiadomo, że nie będziemy wyglądać tak do końca życia. Powrót do dawnego stanu można przyspieszyć, "rozbijając" kwas ultradźwiękami. Dobrym sposobem jest też rozmasowywanie.

To, jak długo kwas utrzyma się w skórze, zależy w dużej mierze od nas samych. Rozkład kwasu hialuronowego przyspiesza bowiem wysoka temperatura (np. w saunie lub w gorącej kąpieli), opalanie się, palenie papierosów, a nawet masaże.

Jest wiele preparatów kwasu hialuronowego (np. Restylane, Surgiderm, Juvaderm, Estelis, Teosyal), większość z nich ma też wiele odmian, różniących się od siebie wielkością cząsteczek żelu. Lekarz indywidualnie dobiera rodzaj preparatu, w zależności od jego przeznaczenia oraz od grubości i stanu skóry.

Z zastrzykiem na zmarszczki

Preparat wprowadza się pod skórę tak, by ją uniósł w miejscach, gdzie pojawiły się zmarszczki. Efekt widoczny jest natychmiast. Przed zabiegiem skórę znieczula się kremem Emla. By znieczulenie zaczęło działać, trzeba około godziny, ale sam zabieg trwa kilkanaście minut. Co można wygładzić kwasem hialuronowym?

- Drobne zmarszczki mimiczne (kurze łapki, delikatne kreseczki). By je skorygować, niezbyt gęsty preparat, o mniejszych cząsteczkach wstrzykuje się płytko, w górne warstwy skóry właściwej. Efekt utrzymuje się kilka miesięcy. Cena zabiegu 1000-1300 zł.

- Głębokie zmarszczki ("marionetki", bruzdy nosowo- -wargowe, "dolina łez"). Wstrzykuje się w nie gęstszy preparat, o większych cząsteczkach. Efekt utrzymuje się kilka miesięcy. Cena 1100-1400 zł (za strzykawkę).

Kształtne usta i policzki

Kwasem hialuronowym można zrobić też większe poprawki, wstrzykując go w miejsca, które chcemy wypełnić. Zabiegi wymagają silniejszego znieczulenia, a efekty widać od razu. Jakie zabiegi są możliwe?

- Powiększanie ust, poprawa ich kształtu i nawilżenia. Używa się do tego specjalnych preparatów. Zabieg jest bolesny, dlatego potrzebne bywa znieczulenie stomatologiczne. Znieczulenie takie może jednak spowodować, że odrętwiałe usta niedobrze się ułożą i po ostrzyknięciu będą nierówne, a preparat trzeba będzie dostrzykiwać. Po pierwszym zabiegu efekt utrzymuje się 4-5 miesięcy, po kolejnych około roku. Cena 1300 -1400 zł (za strzykawkę).

- Korekcja kształtu policzków i brody. Bardzo gęste preparaty podaje się głęboko do tkanki podskórnej, więc potrzebne jest silne znieczulenie (zastrzyk znieczulający). Po zabiegu nie wolno uciskać miejsc wypełnionych (by preparat się nie przemieścił). Nowy kształt zachowuje się przez 6-8 miesięcy. Cena 2200-2500 zł.

Biust o rozmiar większy

Jest to możliwe dzięki preparatowi kwasu hialuronowego Macrolane. Podczas zabiegu z boku piersi robi się na skórze malutkie nacięcie, i przez nie specjalną igłą wstrzykuje się preparat w kieszonkę między mięśniem a gruczołem piersiowym. Po zabiegu może wystąpić lekki obrzęk i zaczerwienienie, które ustępują po 7-10 dniach. Około tygodnia trzeba nosić specjalny stanik, nie można też spać na brzuchu. Po tygodniu usuwany jest też jeden szew zakładany na nacięcie. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym.

Zanim podejmie się decyzję o zabiegu, bada się napięcie i grubość skóry, które muszą być odpowiednie, by preparat dobrze się układał. Przeciwwskazaniem do zabiegu są: ciąża, karmienie, wysokie ryzyko zachorowania na raka piersi, duże torbiele piersi, zmiany w tkance piersiowej, choroby tarczycy, wątroby i nerek, infekcje, zaburzenia krzepliwości krwi i nadwrażliwość na kwas hialuronowy. Nie można go też przeprowadzać w czasie miesiączki.

Zabieg zawsze poprzedza wizyta u lekarza, podczas której pacjentka jest dokładnie badana, zalecane jest też USG piersi. Cena zabiegu to 15-17 tysięcy złotych (w zależności od ilości preparatu). Efekt utrzymuje się około 2 lat, a na poprawkę trzeba zdecydowanie mniej preparatu. Prócz powiększania i modelowania piersi Macrolanem można też wyrównywać głębokie blizny, zaokrąglić pośladki, uda, łydki.

Tylko w dobrym gabinecie

Lepiej nie szukać oszczędności, bo preparat jest drogi, więc fakt, że ktoś taniej go oferuje, może świadczyć np. o tym, że jest rozrzedzony i krócej utrzyma się w skórze. Warto też wybrać dobrego lekarza, polecanego przez zadowolonych pacjentów. Podczas wizyty lekarz zapyta, jakie są oczekiwania pacjenta, a potem powie, co, jego zdaniem, dobrze by było zrobić.

Określi też stan skóry, dobierze preparat. W ramach ceny po tygodniu powinna się odbyć wizyta kontrolna. Zabiegom nie mogą poddawać się kobiety w ciąży, osoby uczulone na kwas hialuronowy, cierpiące na choroby autoimmunologiczne oraz na choroby nowotworowe. Po zabiegu skóra jest zaczerwieniona, mogą pojawić się siniaki, obrzęk, tkliwość. Utrzymują się jednak nie dłużej niż kilka dni do tygodnia.