Kultowe Panny Młode

Suknie ślubne to oddzielny temat w historii mody. Tu trendy nie zmieniają się tak szybko. Dlatego oprócz przeglądania czasopism z najnowszymi kolekcjami ślubnymi warto przypomnieć sobie najsłynniejsze kreacje XX wieku.

Suknie ślubne często odzwierciedlają bieżące trendy, ale decydując się na ślub przeważnie mamy już od dawna wyobrażenie na temat kreacji. Wiele kobiet już będąc małymi dziewczynkami wyobraża sobie najważniejszą suknię w ich życiu. Najczęściej myślimy na zasadzie opozycji : strojna, cała w falbankach, przez niektórych nazywana ironicznie "bezą " albo skromna, minimalistyczna (tu pojawiają się np. suknie w stylu lat 20., garsonki w stylu lat 60. lub biały garnitur). Niezależnie od tego, czy od dawna wiemy, w jakiej sukni weźmiemy ślub czy też z pasją przeglądamy czasopisma z bieżącymi, ślubnymi trendami, warto sobie przypomnieć najsłynniejsze kreacje XX wieku.

Jacqueline Bouvier i John Kennedy wzięli ślub we wrześniu 1953 roku . Chociaż ślub miał być skromny, oczywiste było, że stał się dla Amerykanów wydarzeniem roku. Rozkloszowaną suknię ze spektakularnym welonem zaprojektowała Ann Lowe . Jej uszycie pochłonęło prawie 50 metrów jedwabiu i zajęło ponad dwa miesiące. Falbany były przeplatane wstążkami i były ozdobione małymi, woskowymi kwiatuszkami. Jackie odziedziczyła welon po babci.

Marilyn Monroe brała ślub trzykrotnie. Joego DiMaggio, jej drugiego męża, poślubiła w San Francisco w 1954 roku , w wieku 28 lat. Ślub ze słynnym baseballistą stał się medialnym wydarzeniem. Mimo to Marilyn zdecydowała się wystąpić w skromnym, ciemno - brązowym kostiumie . 274 dni potem wystąpiła o rozwód. DiMaggio nigdy o niej nie zapomniał - jeszcze 20 lat po jej śmierci trzy razy w tygodniu wysyłał na grób czerwone róże.

Ślub Grace Kelly musiał być bajkowy: oto hollywoodzka gwiazda poślubiła prawdziwego księcia (księcia Monako Rainiera). Odbył się w kwietniu 1956 roku i przywrócił modę na dekoracyjne, wielowarstwowe suknie . Suknia aktorki wykonana była z tafty i tiulu. Wcześniej, również z powodów praktycznych, kobiety wybierały skromniejsze kreacje (powojenny kryzys przyczynił się do wielu niedostatków, również braku tkanin). Fason sukni księżnej Grace do dziś nie wychodzi z mody .

Należy wspomnieć również o Priscilli Presley (z domu Wagner), której udało się poskromić obiekt westchnień kobiet na całym świecie. Ślub odbył się w maju 1967 roku w Las Vegas . Mimo zainteresowania społecznego, ceremonia była zamkniętym wydarzeniem i trwała zaledwie 8 minut. Priscilla sama zaprojektowała swoją suknię. Długa kreacja z białego szyfonu była wyszywana perłami i miała bufiaste rękawy . Do niej Priscilla założyła tiulowy welon .

Mia Farrow, Frank SinatraMia Farrow, Frank Sinatra Mia Farrow, Frank Sinatra

Mia Farrow kojarzona jest przede wszystkim z Woodym Allenem , ale jej pierwszym mężem był Frank Sinatra (małżeństwo trwało 2 lata). Aktorka wyszła za niego za mąż w Las Vegas w 1966 roku, mając 21 lat. Króciutka fryzura, mini i dopasowany żakiet tworzyły charakterystyczny dla lat 60. look.

Mia Farrow, Frank SinatraYoko Ono, John Lennon

Yoko Ono i John Lennon to jedna z najsłynniejszych par XX wieku. Swoje życie przemieniali w sztukę, nie bali się skandali i nie przejmowali konwenansami. Ślub wzięli na Gibraltarze w marcu 1969 roku . Reprezentowali look typowy dla lat 60., ale nietypowy dla pary młodej . Yoko Ono wystąpiła w białej bluzce i spódniczce mini, do których założyła okulary "muchy", podkolanówki i tenisówki . Ślub nie był jednak aż tak oryginalny, jak tygodniowa "podróż" poślubna, którą para spędziła w łóżku w amsterdamskim hotelu manifestując potrzebę pokoju na świecie.

Mia Farrow, Frank SinatraBianca i Mick Jagger

Bianca Perez Morena de Macias poślubiła Micka Jaggera na Francuskiej Riwierze, w St. Tropez w maju 1971 roku. Ślub (cywilny) rozpoczął się w "rockowym stylu" - zamieszaniem i kłótnią z policją, o ilość dopuszczonych do ceremonii paparazzi.

Kreację Bianki zaprojektował najsłynniejszy angielski, męski krawiec Tommy Nutter , który szył również dla członków Rolling Stones, Eltona Johna i Yoko Ono. Bianca zapoczątkowała modę na noszenie marynarki bez niczego pod spodem . Kapelusz z szerokim rondem i woalką był jej jedynym, typowo ślubnym dodatkiem.

Ślub Księżnej Diany z Księciem Karolem , zawarty w Londynie w lipcu 1981 roku stał się najsłynniejszym ślubem w historii. Kreacja Diany znana jest chyba każdemu. Do zaprojektowanej przez Davida Emmanuela sukni, uszytej z jedwabiu i tafty, ręcznie przyszyto 10 tysięcy pereł i cekinów . Za suknią ciągnął się ośmiometrowy tren . Z uwagi na możliwe uszkodzenie kreacji, uszyto "kopię" , która w 2005 roku została sprzedana na aukcji za około 525 tysięcy zł.

Którą z powyższych kreacji byście wybrały? Głosujcie!

Czyja suknia ślubna podoba Ci się najbardziej?
Więcej o: