Renesans zmysłowości czyli taniec brzucha

Zastanawiasz się, czy istnieje sposób, który pozwoli ci uzyskać superjędrne ciało? Jeśli nużą cię ćwiczenia na siłowni i diety, to znaczy, że potrzebujesz bardziej kreatywnego i kompleksowego sposobu na uzyskanie pięknej sylwetki. Idealną propozycją na zadbanie nie tylko o mięśnie twojego ciała, ale również o jego zmysłowość i witalność jest taniec brzucha.

Wszystko co powinnaś wiedzieć o tańcu brzucha

Taniec brzucha zwany też arabskim, wschodnim czy orientalnym to taniec pełen zmysłowości, seksapilu i elegancji. Na temat jego pochodzenia istnieje wiele teorii. Wiadomo, że wywodzi się z Bliskiego Wschodu, a tradycyjnie za miejsce jego narodzin uznaje się Egipt. Kobiety wykonywały taniec brzucha na cześć Izydy - bogini księżyca, magii, piękna i kobiecości. Taniec brzucha miał im zapewniać wszelkie atrybuty szczęścia - płodność, piękno, urok i inteligencję. Kiedy Arabowie opanowali Egipt, taniec zaczął się stopniowo zmieniać i zaczęły się mnożyć jego odmiany - od tańca z woalem, po taniec z mieczem i laską. Nazwę taniec brzucha nadali mu Europejczycy.

To co obecnie określamy jako taniec brzucha to mieszanka wielu różnych stylów występujących na terenie Północnej Afryki i Środkowego Wschodu. Taniec wykonywany w poszczególnych krajach różni się nieznacznie między sobą. Przykładowo w Egipcie kobiecość jest podkreślana powolnymi, swobodnymi ruchami bioder z rękoma często nieruchomymi, a w Turcji wykorzystaniem przestrzeni oraz ekspresyjnością tancerki. W niektórych krajach jak na przykład w Libii czy Algierii taniec brzucha jest oficjalnie zabroniony.

Kobiety tańczą zazwyczaj w staniku i sukience z długim rozcięciem. Kolorowe chusty, którymi często przepasuje się biodra mogą być ozdobione srebrnymi lub złotymi monetkami, zmysłowo brzęczącymi podczas tańca. Najczęściej tańczy się boso, a kostki stóp ozdabia się bransoletkami i łańcuszkami. Najważniejszą jednak zasadą jest odsłonięty brzuch, który odgrywa główną rolę w tym tańcu.

Pobudzić wyobraźnię brzuchem

Taniec brzucha opiera się na ruchach bioder, klatki piersiowej i brzucha oczywiście. Podstawowe sekwencje polegają na ruchach bioder, którymi 'kreśli się' koła i ósemki. Charakterystyczny drżący ruch bioder to tzw. 'shimmy', który wprawia w drgania również brzuch tancerki. Kilka intensywnych shimmy może podziałać na twoje zmęczone po całym dniu ciało lepiej niż profesjonalny masaż!

Niemniej ważne są falujące i kokieteryjne ruchy dłoni i stóp oraz mimika twarzy, a w szczególności wzrok. Wzrok tancerki powinien być przeszywający. Belly Dance to taniec, który wydobywa z kobiet umiejętność uwodzenia. Kobiece ciało otoczone zwiewną suknią i połyskującą biżuterią może stać się prawdziwą ucztą zmysłów dla obserwatora. Dlatego w tańcu brzucha liczy się przede wszystkim kreatywność. Nie ma tu sztywnych reguł, co sprawia, że taniec ten ulega ciągłym zmianom. Taniec brzucha opiera się głównie na improwizacji i to tworzy jego niepowtarzalny, seksowny i ekspresyjny charakter.

Zdrowie i zmysłowość

Taniec brzucha wzmacnia, pojędrnia i rozluźnia mięśnie stóp, łydek, brzucha, bioder i pośladków oraz mięśnie grzbietu. Fantastycznie wyszczupla biodra i talię, ale w trakcie tańca pracują wszystkie części ciała, od czubka głowy aż do pięt. Ponieważ cały czas tańczymy na ugiętych nogach, wzmacniają się mięśnie ud. Tańcząc boso, masujemy podeszwy stóp, co nie pozostaje bez znaczenia dla całego organizmu. Ponadto taniec brzucha poprawia kondycję i wytrzymałość oraz uczy prawidłowego oddychania. Pozwala także poprawić ukrwienie narządów wewnętrznych (głównie jelit i przewodu pokarmowego), rozluźnia stawy bioder, miednicy, ramion oraz szyi. Pomaga również w bólach kręgosłupa oraz bólach menstruacyjnych.

Taniec brzucha jest niesamowicie zmysłowy, seksowny i ekspresywny. Ma zbawienny wpływ na poczucie własnej wartości. Pozwala zaakceptować i pokochać swoje ciało, uwolnić się od kompleksów oraz odkryć w sobie umiejętność uwodzenia. Jeśli do tej pory z zazdrością patrzyłaś na swobodę i pewność siebie z jaką poruszają się i tańczą twoje koleżanki, taniec brzucha może pomóc ci w wyrażeniu i odkryciu twojej osobowości. Poza tym przyzwyczajone do nieustającego wciągania brzucha, z obsesyjnym i nieosiągalnym ideałem kobiecego piękna w głowie nauczyłyśmy się funkcjonować, oddychając jedynie częścią płuc. Tymczasem w tańcu ciało jest rozluźnione i może poruszać się swobodnie razem ze swoimi krągłościami. Taniec brzucha doskonale relaksuje, dodaje energii i witalności. Nie tylko poprawia doznania seksualne, ale może stać się również ciekawym i zmysłowym urozmaiceniem w sypialni.

Taniec brzucha dla każdego

Taniec brzucha, to nie balet. Ten taniec nie zna przedziałów wiekowych i nigdy nie jest za późno na jego naukę! Zarówno nastolatki jak i kobiety dojrzałe znajdą w tym tańcu coś dla siebie. Taniec brzucha to przede wszystkim wyraz indywidualności i kobiecości oraz radość z bycia tu i teraz. Obwód talii również nie ma tu znaczenia. Tancerka nie musi być szczupła. Ważne, żeby miała zadbane ciało, umiejętność koncentracji i koordynacji ruchów oraz determinację do ćwiczeń. Obecnie taniec brzucha jest w ofercie większości klubów fitness, prowadzących zajęcia z tańca. A więc zasmakuj zmysłowości i tańcz!

Więcej o: