Jak cię widzą, tak cię piszą

Wygląd to nasza wizytówka. Co możemy w sobie ulepszyć aby robić dobre pierwsze wrażenie?

Atrakcyjność fizyczna

Powszechnie mówi się, że ładnemu łatwiej. Dlaczego atrakcyjność fizyczna ma tak duży wpływ na wrażenie jakie robimy na ludziach i dlaczego jest tak gloryfikowana w mediach? Jedną z przyczyn tego, że lubimy osoby ładne jest to, iż podświadomie zakładamy, że za ich urodą stoją pozytywne cechy charakteru i wartości. Nawet jeśli nasze doświadczenie życiowe pokazuje nam, że może być inaczej, przy pierwszym poznaniu jesteśmy skłonni założyć, że osoby atrakcyjne są również dobre, miłe, uczciwe, inteligentne, łatwiej radzą sobie z problemami i łatwiej się przystosowują.

To, że przypisujemy innym pozytywne cechy na podstawie urody nazywane jest w psychologii efektem aureoli. Podświadome założenie, że to co piękne musi być i dobre, wpływa na nasze zachowanie względem osób atrakcyjnych i w efekcie sprawia, że częściej jesteśmy dla nich uprzejmi, wyrozumiali i mili. Śliczne małe dzieci nie tylko są postrzegane jako grzeczniejsze i w konsekwencji są rzadziej karane, ale także dostają lepsze stopnie w szkole. Ładniejsze dzieci są często faworyzowane przez nauczycieli. W dorosłym życiu atrakcyjne osoby lepiej zarabiają i cieszą się większym powodzeniem niż ich brzydsi koledzy.

Co to znaczy atrakcyjny

O tym czy twarz będzie odbierana jako atrakcyjna, niezależnie od koloru skóry i płci, decydują poszczególne cechy. Jako atrakcyjne bardzo często odbierane są cechy związane z tzw. syndromem dziecięcości (duże, szeroko rozstawione oczy i mały nos) albo będące wyrazem dojrzałości (ostro zarysowane kości policzkowe, mocna żuchwa) lub też cechy związane z ekspresją emocjonalną (szerokość uśmiechu, szerokość źrenic).

Duże znaczenie ma symetria. Symetria twarzy i ciała jest oznaką zdrowia, a odpowiednia proporcja obwodu talii do obwodu bioder u kobiet wiąże się z szybszą dojrzałością płciową i niższym poziomem męskiego hormonu - testosteronu.

Oczywiście pojęcie atrakcyjności wiąże się ściśle z normami kulturowymi i obowiązującą w danym okresie modą. W naszej kulturze szczególną rolę przypisuje się szczupłości ciała. Bycie szczupłym odbierane jest nie tylko jako bycie bardziej atrakcyjnym, ale również jako oznakę, skądinąd często niesłusznie w przeciwieństwie do otyłości, siły woli i umiejętności zadbania o siebie.

O wygląd trzeba zadbać

To, jak się ubieramy i prezentujemy nie tylko wpływa na to, jak postrzegają nas inni, ale również na to, jak czujemy się we własnej skórze. Dlatego warto zadbać zarówno o swoją kondycję fizyczną jak i wizerunek. Uprawianie sportów czy regularne ćwiczenia nie tylko wspaniale modelują sylwetkę i wzmacniają naszą odporność, ale również poprawiają samopoczucie i nastawienie do życia. To z kolei ma niebagatelny wpływ na nasze poczucie pewności siebie, interakcję z innymi i nawet na to, jak się poruszamy i mówimy.

Kreowanie własnego wizerunku powinno przede wszystkim opierać się na tym, aby w modzie i trendach znaleźć coś dla siebie. Złotym środkiem jest ubieranie się w zgodzie ze sobą. Najlepiej dobrane i wystylizowane ubrania pozostaną przebraniem, a nie ubraniem, jeśli nie będą współgrały z charakterem, stylem bycia i sylwetką osoby, która je nosi. Wykorzystaj więc potencjał swojego ciała i zamiast martwić się jego niedoskonałościami podkreśl te części, którego twoim zdaniem są atrybutem twojego wyglądu i dodają ci wdzięku i uroku.

Magia uśmiechu

Większość z nas odbiega wyglądem od przyjętego, głównie przez media, kanonu piękna. Jednak choć często o tym zapominamy, każdy z nas ma ogromny atut, którego nie odbierze nam ani wiek, ani niedoskonałości ciała - uśmiech. Uśmiech działa jak magnes, przyciąga i zjednuje. Pozwala przełamać barierę nieśmiałości czy nieporozumienia. Uśmiechając się, dajemy naszej twarzy witalność i życie i tym samym stajemy się piękni. Szczery i naturalny uśmiech stwarza nie tylko dobrą atmosferę, ale także poprawia samopoczucie innych. A więc uśmiechaj się jak najczęściej i daj się polubić!

Więcej o: