Stylowy savoir vivre

Budzik 6 rano, biegiem do łazienki, szybkie śniadanie, kawa. I najgorszy moment - w co się ubrać? Jeśli i Tobie ten problem spędza sen z powiek, koniecznie przeczytaj ten artykuł, który podpowie Ci, jak być elegancką na co dzień i w nietypowych okolicznościach, oraz jak wyważyć luz i elegancję, aby nie narazić się na śmieszność.

Dress Code, czyli zasady ubioru w pracy

Na pewno wiele zależy od tego, w jakim miejscu pracujesz i jaka jest kultura firmy, tzn. czy wymagane są obowiązkowe uniformy, czy masz możliwość na większą swobodę, co do wyboru stroju. Etykieta stroju zależy także od pełnionego stanowiska pracy. Jeśli jesteś szefem firmy, która stawia na profesjonalizm, wybieraj klasyczne i stonowane stroje, delikatny makijaż i nienaganną fryzurę. Jeśli natomiast pracujesz w szeroko pojętej branży artystycznej, możesz pozwolić sobie na powiew luzu i nutę ekstrawagancji. Pamiętaj jednak, że w dużej mierze jesteśmy oceniani na podstawie wyglądu, a schludny strój jest wyrazem szacunku zarówno w stosunku do innych pracowników, jak i interesantów odwiedzających firmę.

Możemy wyróżnić kilka rodzajów stroju, a trzymając się reguł ich stosowania, na pewno nie narazimy się na śmieszność i obmawianie za plecami, zachowamy natomiast pożądany styl.

1. Stroje dzienne i popołudniowe: jest to kategoria strojów najbardziej zróżnicowana, począwszy od ubrań sportowych, skończywszy na eleganckich garsonkach, żakietach i marynarkach polecanych do pracy.

2. Stroje koktajlowe: obowiązują między godziną 17.00 a 20.00. Odpowiednie są suknie i spódnice średniej długości (do kolan), ewentualnie spodnie wykonane z eleganckich materiałów np.: satyny i jedwabiu. Marynarki i garsonki nie są uważane za odpowiedni strój koktajlowy.

3 Stroje wieczorowe: Stroje wieczorowe dla pań obowiązują od godziny 20.00. Poleca się długie suknie lub spódnice (źle widziane są spodnie). Kolorem dominującym na wieczór jest czerń. Inne, chętnie wykorzystywane przez panie to: czerwień, zieleń, wiśnia, srebro oraz złoto.

Ważnym dodatkiem do stroju wieczorowego jest odpowiednia biżuteria.

4. Stroje galowe: Stroje galowe wymagane są przy okazji wyjątkowo prestiżowych wydarzeń (oficjalne premiery, bale itd.).

Garderobiany priorytet

To z pewnością klasyczna "mała czarna" - czyli prosta i szykowna sukienka w kolano. Uwielbiana przez gwiazdy, powinna stać się również obowiązkowym egzemplarzem w szafie każdej z nas. Doskonała na oficjalne imprezy, jak i na wieczorne after party. Ta kreacja obroni się sama, więc nie ma potrzeby szaleć z dodatkami. Sznur pereł lub delikatne kolczyki w zupełności wystarczą. Możesz za to wprowadzić element ekstrawagancji do makijażu, by twarz nie wydawała się szara wśród dominującej czerni. I oczywiście obowiązkowo do tego szpilki! Im wyższe, tym lepsze! Wybierz klasyczne czarne, lub w modnym fasonie.

W mniej oficjalnych okolicznościach postaw na klasyczny żakiet i bluzkę z żabotem, stonowaną w kolorze ale w miarę luźną suknię, nie obawiaj się dodatków - ciekawych fakturą pasków, bransolet, okularów czy ekstrawaganckiej torebki.

Nieplanowane spotkanie służbowe

Zawsze może wydarzyć się coś, czego wcześniej nie zaplanowałaś. Biznesowy obiad, kawa. Jeśli jest taka możliwość, jeden egzemplarz klasycznej garderoby zawsze warto trzymać w pracy lub w samochodzie (klasyczna spódnica, bluzka, żakiet). Nie zapominaj także o podstawowych kosmetykach, którymi będziesz mogła poprawić makijaż. W podręcznej kosmetyczne nie powinno zabraknąć podkładu, pudru w kamieniu, pomadki czy błyszczyka. Zawsze popraw fryzurę przed spotkaniem.

Sexy mamma!

Jeśli jesteś młodą mamą, pewnie ostatnią rzeczą, o której myślisz, jest wygląd. I to błąd! Wizerunek zadbanej mamy jest sexy, nie mówiąc już o tym, jak poprawia samopoczucie! By czuć się komfortowo, postaw na luźniejsze fasony, nie zamykaj jednak swej szafy na cztery spusty, jakby nigdy nie miało w niej zagościć już nic z najnowszych kolekcji. Postaw na elegancką swobodę, podkreśloną butami w nieszablonowym fasonie lub kolorze.

Bal na sto par

Jeśli zostałaś zaproszona na wielką galę, na pewno zostałaś poinformowana o niej wcześniej. Masz zatem czas, by zastanowić się nad tym, jaką kreacje dobrać. Oczywiście odpadają jeansy i jaskrawy top, ale sukni z długim trenem też nie musisz zakładać. Najważniejsze, byś czuła się swobodnie i dobrze, ale pamiętaj również o tym, że nie każda suknia nadaje się na każdą okazję. Jeśli nie chcesz być potraktowana jak ofiara mody i trafić i na pierwsze strony serwisów plotkarskich, zadbaj nie tylko o suknię, ale również o perfekcyjną fryzurę i makijaż. Sednem sprawy jest stworzenie własnego, indywidualnego wizerunku. Jeśli lubisz wyrafinowaną fryzurę czy garderobę, to dlaczego miałabyś jej nie nosić? Grunt to czuć się dobrze we własnej skórze! Mniej pewnym paniom polecamy klasyczny umiar. To zawsze się sprawdza.

Zasady dobrego wizerunku:

-Strój, podobnie jak fryzura, musi być dopasowany do osobowości, sylwetki oraz sytuacji -Nie przesadzaj z ozdobami. Ich nadmiar nigdy nie służy wizerunkowi. Wygląd "ciotki z Ameryki" pozostaw innym -Włosy zawsze czyste, starannie ułożone -Nienaganny makijaż - Zadbane paznokcie

Więcej o: